Jedynie prawda jest ciekawa


W Rosji nie mają litości - będa karać rodziców za czyny dzieci

18.10.2017
1270poutinjlwokw
W Rosji nie mają litości - będa karać rodziców za czyny dzieci

MSW Rosji proponuje zaostrzenie odpowiedzialności szkół i rodziców za udział młodzieży w zgromadzeniach odbywających się bez zezwolenia; wysoki rangą przedstawiciel MSW przyznał, że udział młodzieży w takich akcjach rośnie - informuje w środę dziennik "RBK".

Propozycja padła na wtorkowym spotkaniu szefa wydziału MSW ds. przeciwdziałania ekstremizmowi Timura Waliulina z przedstawicielami Rady ds. praw człowieka przy prezydencie Rosji. Waliulin nazwał ważnym problemem udział młodzieży w odbywających się bez zezwolenia protestach ulicznych i przyznał, że odsetek młodzieży uczestniczącej w takich akcjach rośnie. "Budzi niepokój obniżanie się średniej wiekowej uczestników" - powiedział.

"Powinniśmy pomyśleć o możliwości wprowadzenia poprawek, zmian, aby pociągać do odpowiedzialności nie tylko organizatorów takiego rodzaju akcji, ale i rodziców uczniów, którzy w nich uczestniczą i pedagogów z instytucji oświatowych" - mówił przedstawiciel MSW.

 Uczniowie i studenci brali udział w protestach przeciw korupcji zwoływanych w tym roku w różnych miastach przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego, który opublikował w internecie film o domniemanym ukrytym majątku premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Szczególnie licznie młodzież uczestniczyła w demonstracjach w marcu, które w wielu przypadkach nie miały zgody władz lokalnych. Takie protesty kończyły się zatrzymaniami.

Jak przypomina "RBK", po licznych zatrzymaniach nastolatków na protestach w Moskwie i Petersburgu szefowa Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji Walentina Matwijenko powiedziała, że na szczeblu ustawodawczym należy zakazać udziału osób nieletnich w takich w protestach.

Walerij Riazanski z Rady Federacji powiedział "RBK", że izba od dawna zajmuje się tą kwestią i porównał odpowiedzialność rodziców za udział dzieci w protestach bez zezwolenia do tej, jaką ponoszą oni, jeśli ich dziecko, które nie ma prawa jazdy, zasiądzie za kierownicą samochodu. Z kolei nauczyciele powinni być pociągani do odpowiedzialności w przypadku, gdy młodzież uczestniczy w mityngach w czasie lekcji lub z inicjatywy pedagogów - ocenił parlamentarzysta.

 izbie niższej, Dumie Państwowej, szef komisji ds. bezpieczeństwa Ernest Walejew powiedział "RBK", że na razie deputowanym nie przedstawiano żadnych tego rodzaju inicjatyw.

 O pomyśle MSW informuje w środę również dziennik "Wiedomosti". Szef komisji ustawodawczej w Dumie Rafael Mardaszyn w rozmowie z dziennikiem ocenił, że tego rodzaju poprawki nie miałyby sensu, ponieważ byłyby nieskuteczne. Wskazał też, że nauczyciele nie ponoszą odpowiedzialności za to, co dzieje się poza szkołą.

"RBK" przypomina, że gdy po marcowych protestach ich nieletni uczestnicy wzywani byli do Komitetu Śledczego, przedstawiono im ankietę z kilkudziesięcioma szczegółowymi pytaniami dotyczącymi m.in. stosunku ankietowanego do opozycji oraz do obecnej władzy w Rosji, motywów udziału w mityngu, a także - problemów występujących w rodzinie. Inna ankieta, przeznaczona dla rodziców, zawierała m.in. prośbę, by opisali oni charakter swojego dziecka, a także towarzystwo, w jakim dziecko się obraca.

 Z Moskwy Anna Wróbel (PAP, fot. 017 EPA/ALEXEI DRUZHININ)

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 6. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 7. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 8. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook