Jedynie prawda jest ciekawa


W Parlamencie Europejskim pomysł zmniejszenia liczby europosłów po Brexicie. Do siedmiuset

08.09.2017

Kierownictwo komisji spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego zaproponowało, by po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię część miejsc po brytyjskich posłach rozdzielić pomiędzy kraje UE, a z części stworzyć ogólnoeuropejską listę rezerwową.

Zgodnie z propozycją przygotowaną przez szefową komisji Danutę Huebner i jej zastępcę Pedro Pereirę, 73 wakaty po brytyjskich posłach zostałyby podzielone na dwie grupy: 22 miejsca miałyby zostać przyznane państwom członkowskim, a z pozostałych 51 powstałaby lista rezerwowa dla ewentualnych nowo przyjętych krajów oraz dla tzw. mandatów ogólnoeuropejskich.

Tym samym Parlament Europejski, przynajmniej na jakiś czas, zmniejszyłby się do 700 osób, licząc wraz z przewodniczącym (obecnie liczy w sumie 751 osób).

Przedstawiona propozycja opiera się na trzech zasadach: po pierwsze, nowy podział miejsc musi zostać dokonany zgodnie z traktatową zasadą proporcjonalności (wg liczby ludności danego kraju); po drugie, żadne z państw nie może utracić mandatu i po trzecie, rozdział wakatów po posłach brytyjskich powinien być maksymalnie ograniczony.

W proponowanym rozwiązaniu niektóre państwa zyskałyby mandaty, a inne utrzymałyby liczbę europosłów. I tak np. Francji i Hiszpanii przypadłyby po cztery dodatkowe mandaty, Włochom - trzy, Holandii i Irlandii po dwa, Chorwacji, Szwecji, Austrii, Estonii, Finlandii, Słowacji i Danii po jednym. Pozostała część krajów, w tym Polska i Niemcy, utrzymałaby dotychczasową liczbę przedstawicieli w PE.

Propozycja zostanie przedstawiona do dyskusji europosłom na najbliższym posiedzeniu w Strasburgu w poniedziałek, 11 września (na poziomie komisji). Jest to procedura wstępna, daty kolejnych etapów (ewentualnych głosowań czy ratyfikacji przez kraje członkowskie) nie zostały jeszcze ustalone.

Idea ogólnoeuropejskiej listy do Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy została oficjalnie zgłoszona w 2011 r. przez brytyjskiego posła Andrew Duffa, który zaproponował, by z jednej listy obejmującej wszystkie kraje UE wyłonić 25 posłów. Jego propozycja została zaakceptowana przez komisję spraw konstytucyjnych, parlament jej jednak nie zatwierdził.

Projekt nie precyzuje jednak, jak taka ewentualna ponadnarodowa lista miałaby być tworzona. W dotychczasowych dyskusjach toczonych w parlamencie najczęściej padały propozycje, by kandydatów do niej przedstawiały największe ugrupowania polityczne Parlamentu Europejskiego.

Z Brukseli Grzegorz Paluch (PAP)

fot. PD

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 4. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 5. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 6. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook