Jedynie prawda jest ciekawa


W Japonii wykonano wyroki śmierci

19.12.2017
1270japoniakara
W Japonii wykonano wyroki śmierci

Dwa wyroki śmierci przez powieszenie wykonano w Japonii, w tym na mężczyźnie, który jako nastolatek zabił cztery osoby w 1992 roku - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości w Tokio.

Teruhiko Seki jako 19-latek zabił 42-letniego przedsiębiorcę, jego żonę, czteroletnią córkę i 83-letnią matkę oraz ranił drugą córkę, która jako jedyna ocalała. Następnie mężczyzna ukradł 340 tys. jenów (ok. 3 tys. dolarów) z domu swoich ofiar. Drugi skazany to 69-letni rolnik Kiyoshi Matsui, który w 1994 roku zabił swoją partnerkę i jej rodziców.

Zgodę na wykonanie egzekucji wydała minister sprawiedliwości Yoko Kamikawa. Były to pierwsze egzekucje od lipca br. Tym samym liczba wyroków śmierci wykonanych od grudnia 2012 roku, gdy do władzy doszedł obecny premier Shinzo Abe, wzrosła do 21.

"Popełnione zbrodnie były dla rodzin ofiar haniebne i godne głębokiego ubolewania. Wyroki śmierci sfinalizowano w następstwie spełniających standardy procesów sądowych. Po głębokim namyśle wydałam polecenie przeprowadzenia obu egzekucji" - powiedziała Kamikawa na konferencji prasowej.

Jak przekazał jej resort, zarówno Seki, jak i Matsui złożyli wnioski o powtórzenie ich procesów.

Japonia i Stany Zjednoczone są jedynymi uprzemysłowionymi krajami demokratycznymi, które stosują karę śmierci, co regularnie jest krytykowane przez międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka. Potępiają one to, że pobyt w japońskich celach śmierci, w izolacji, może trwać wiele lat. Krytykują również fakt, że informację, że wyrok zostanie wykonany, skazani otrzymują na kilka godzin przed egzekucją. Ich bliscy są zawiadamiani po fakcie.

Japońska federacja stowarzyszeń prawniczych apeluje o zniesienie kary śmierci do 2020 roku i zastąpienie jej dożywociem. Jesienią 2016 roku organizacja ta przyjęła wniosek, w którym po raz pierwszy zapowiedziano starania na rzecz zniesienia kary śmierci, spotkała się jednak z silnym sprzeciwem adwokatów reprezentujących w sądach ofiary przestępstw.

Przeciwnicy likwidacji kary śmierci argumentują, że nie można zakładać poprawy wśród młodych przestępców oraz że takie rozwiązanie jest nie do pomyślenia, gdy uwzględni się uczucia ofiar i ich bliskich oraz wpływ zbrodni na społeczeństwo.

Władze w Tokio podkreślają, że karę śmierci popiera 80 proc. japońskiego społeczeństwa i dlatego nie ma planów jej zniesienia. Według agencji Kyodo w celach śmierci w Japonii przebywa obecnie ponad 100 skazańców.

(PAP)/EPA/EVERETT KENNEDY BROWN 

 

 

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook