Jedynie prawda jest ciekawa


W Donbasie jest 5 tys. rosyjskich żołnierzy

04.01.2017

- Pięć tysięcy rosyjskich żołnierzy zawodowych walczy po stronie prorosyjskich separatystów w Donbasie na wschodzie Ukrainy - oświadczył ukraiński minister obrony Stepan Połtorak.

- Pięć tysięcy rosyjskich żołnierzy zawodowych walczy po stronie prorosyjskich separatystów w Donbasie na wschodzie Ukrainy; wraz z nimi siły rebeliantów liczą ogółem 40 tysięcy ludzi - oświadczył ukraiński minister obrony Stepan Połtorak.

"Rosyjskie ugrupowanie terrorystyczne w strefie operacji antyterrorystycznej stanowi około 40 tysięcy ludzi. Pięć tysięcy z nich to regularne wojska Federacji Rosyjskiej" - powiedział minister w rozmowie z telewizją 5. Kanał, szeroko cytowaną w środę przez media na Ukrainie.

Według Połtoraka bojownicy mają do dyspozycji około 600 czołgów, 1,3 tys. wozów bojowych, 760 systemów artyleryjskich i 300 wyrzutni rakietowych. Minister poinformował, że według szacunków strony ukraińskiej w minionym roku separatyści atakowali pozycje sił rządowych ponad 16 tysięcy razy.

Połtorak przekazał, że siły separatystów są w ciągłym ruchu, stale zmieniają miejsca dyslokacji na całej linii rozdziału w Donbasie. Ocenił również, że rosyjscy wojskowi są dobrze przygotowani, a ich nastawienie wobec Ukrainy jest agresywne.

Minister zapewnił także, że w odróżnieniu od strony przeciwnej ukraińska armia przestrzega zapisów mińskich porozumień w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie.

[fot. pixabay.com]

(PAP)/ems

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook