Jedynie prawda jest ciekawa


W czasie gdy Amerykanie usuwają pomnik ofiar Katynia, Niemcy postawili… figurę z brązu przedstawiającą Karola Marksa

05.05.2018
marks05052018
W czasie gdy Amerykanie usuwają pomnik ofiar Katynia, Niemcy postawili… figurę z brązu przedstawiającą Karola Marksa

W czasie, w którym w amerykańskim Jersey City toczy się bój o Pomnik Katyński, w Trewirze na południowym zachodzie Niemiec odsłonięto 5,5 metrową figurę z brązu przedstawiającą Karola Marksa. To prezent podarowany przez… Chińską Republikę Ludową, który stanie w rodzinnym mieście filozofa z okazji jego 200 rocznicy urodzin.

Jak zaznacza agencja dpa, jest to pierwszy nowy pomnik Marksa ustawiony w Niemczech od czasu upadku NRD. Ma wygląd konwencjonalny - przedstawia stojącego współautora "Manifestu komunistycznego" w ubiorze spacerowym z prawą ręką na piersi i książką w opuszczonej wzdłuż ciała ręce lewej.

Chińczycy dostarczyli także wykonaną z syntetycznej tkaniny płachtę, która spowijała figurę przed odsłonięciem. Ustawiono ją na schodkowym postumencie w pobliżu zabytkowej bramy miejskiej Porta Nigra z czasów rzymskich. Ceremonia odbyła się w obecności około 4 tys. ludzi, w tym niemieckich i chińskich osobistości oficjalnych.

W obliczu spodziewanych manifestacji i kontrmanifestacji do liczącego 110 tys. mieszkańców Trewiru skierowano kilkuset policjantów, ale do poważniejszych zakłóceń porządku publicznego nie doszło. W momencie odsłaniania pomnika słychać było pohukiwania oraz gwizdy protestujących - między innymi ofiar komunizmu, zwolenników zakazanego przez chińskie władze ruchu Falungong oraz zwolenników antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

"Nie uważam, byśmy byli odważni stawiając tutaj pomnik Marksa" - powiedział socjaldemokratyczny burmistrz Trewiru Wolfram Leibe. Według niego, "do intelektualnego wyzwania należy to, że podejmujemy ten temat".

"Dobrze jest, że spieramy się o Karola Marksa" - zaznaczyła Malu Dreyer, socjaldemokratyczna krajowa premier obejmującej Trewir Nadrenii-Palatynatu. Według niej, obecny jubileusz daje okazję do tego, by intensywnie i na nowo zajmować się Marksem. "Z jednej strony nie można przypisywać Karolowi Marksowi dokonanych w jego imieniu okrucieństw. Ale z drugiej strony nie wolno także stylizować Marksa na świętego" - wskazała Dreyer.

Przed odsłonięciem pomnika oficjalni goście odwiedzili rodzinny dom Marksa, który należy obecnie do bliskiej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Fundacji Friedricha Eberta. Głos zabrała tam przewodnicząca SPD Andrea Nahles, według której "Marks odcisnął się na socjaldemokracji bardziej niż ktokolwiek inny". Dodała, że po zakończeniu zimnej wojny można dzisiaj "mieć w końcu pozbawione uprzedzeń spojrzenie na Marksa", którego poglądy są w niektórych kwestiach wciąż jeszcze aktualne.

"Pomnik jest symbolem przyjaźni niemiecko-chińskiej" - powiedział w swym przemówieniu Guo Weimin, wiceminister z Państwowego Biura Informacji ChRL. W jego opinii pomnik odzwierciedla "wielkość charakteru i osobisty urok myśliciela".

ac/PAP

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 8. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook