Jedynie prawda jest ciekawa


Verhofstadt: Brexit to sygnał

30.01.2017

Szef frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim uważa Brexit za sygnał do pobudki.

Główny negocjator Parlamentu Europejskiego ds. Brexitu Guy Verhofstadt przekonywał w poniedziałek w Londynie, że wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty jest "sygnałem dla europejskich liderów, aby się obudzili i wzięli się do roboty".

Były belgijski premier, lider frakcji liberałów w PE, który został mianowany na stanowisko głównego negocjatora PE we wrześniu ubiegłego roku, wyraził swoją opinię podczas wykładu w Królewskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych Chatham House w Londynie.

"Jeśli istnieje pozytywny efekt Brexitu, to jest to sygnał dla europejskich liderów, aby się obudzili i wzięli do roboty" - podkreślił Verhofstadt, który przyznał, że wewnętrzna reforma wspólnoty może okazać się nawet ważniejsza niż wypracowanie nowej umowy z Londynem.

Jak dodał, 27 państw członkowskich UE nie powinno podchodzić do negocjacji jako szansy na ukaranie Wielkiej Brytanii za decyzję o wyjściu z Unii Europejskiej, ale wspólnota nie zaakceptuje brytyjskich propozycji wybrania tylko niektórych elementów członkostwa.

"Powinniśmy jednak pozostać otwarci i szczodrzy dla obywateli Wielkiej Brytanii. Codziennie dostaję dziesiątki listów o milionach Brytyjczyków, którzy mówią: +nie zostawiajcie nas samych sobie, czujemy się obywatelami Europy+" - podkreślił.

Polityk zwrócił także uwagę, że jest ważne, aby Parlament Europejski - który będzie miał prawo głosu w sprawie ostatecznego porozumienia co do warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - był "zaangażowany przez cały okres trwania procesu". "Musimy być brani pod uwagę – w przeciwnym razie będzie nam trudno zgodzić się na nową relację" - zaznaczył.

W wystąpieniu Verhofstadt ostrzegł także przed rozprzestrzenianiem się nacjonalizmu w Europie, podkreślając, że "nie ma w Europie - w tym także w Wielkiej Brytanii - nawet jednej rodziny, w której któryś z przodków nie padłby ofiarą tych głupot, tego okrucieństwa pod koniec XIX i na przestrzeni całego XX wieku".

Jak dodał, "budowanie przyszłego funkcjonowania Europy na nacjonalistycznych ideach byłoby najgłupszą rzeczą, jaką można zrobić".

Verhofstadt, który przebywał niedawno w Stanach Zjednoczonych, wyraził także opinię, że nowy amerykański prezydent Donald Trump jest częścią "trójzębnego" ataku na Unię Europejską, obok niebezpieczeństw związanych z agresywną polityką Rosji i zagrożenia ze strony radykalnych islamistów.

"Właśnie wróciłem z USA i moim zdaniem mamy trzeci front, który podkopuje UE, (...) i to jest Donald Trump" - powiedział. "Nigdy wcześniej nie mieliśmy w Ameryce tak niewielu przyjaciół" -

ubolewał.

W niedawnym wywiadzie dla brytyjskiego "The Timesa" Trump powiedział, że spodziewa się dalszego rozpadu Unii Europejskiej. "Myślę że ostatecznie Brexit to będzie wielka rzecz. (...) "Wierzę, że inne kraje też wyjdą (z UE) - utrzymanie tego razem nie będzie tak proste, jak wielu ludziom się wydaje" - podkreślił.

Amerykański prezydent nazwał wówczas Unię Europejską "wehikułem, który wspiera Niemcy, i dlatego Wielka Brytania postąpiła rozsądnie wychodząc (ze wspólnoty)".

Z Londynu Jakub Krupa

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 2. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 3. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 4. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 5. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 6. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook