Jedynie prawda jest ciekawa


V4 o potrzebie działań ws. uchodźców

15.12.2016

Jest postęp w UE na rzecz zbliżenia poglądów ws. zewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej i ochrony granic - oceniły kraje Grupy Wyszehradzkiej przed szczytem UE. V4 podkreśliła, że niezbędne są dalsze działania dotyczące wewnętrznego wymiaru tej polityki.

Spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej odbyło się tuż przed rozpoczęciem unijnego szczytu w czwartek w Brukseli. Kwestia migracji będzie jednym z tematów rozmów unijnych przywódców. 


Polska, Czechy, Słowacja i Węgry podkreśliły we wspólnym oświadczeniu, że doceniają istotne wysiłki, które podjęła słowacka prezydencja, aby "rozszerzyć konsensus w sprawie stosowania zasad solidarności i odpowiedzialności" w kwestii polityki migracyjnej. 

W ocenie V4 poczyniono "znaczny postęp, jeżeli chodzi o osiągnięcie zbieżności poglądów na różne kwestie, w tym na zewnętrzny wymiar migracji i ochronę zewnętrznych granic UE". "Równocześnie niezbędne są dalsze działania, aby osiągnąć konsensus co do wewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej" - zaznaczono. 

Grupa Wyszehradzka wyraziła gotowość do prac w tym celu. Tematem czwartkowego szczytu będzie również kwestia umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, której jeszcze nie ratyfikowała Holandia. Odnosząc się do tej sprawy Grupa Wyszehradzka powtórzyła swoje poparcie dla procesu ratyfikacji i podkreśliła "wolę znalezienia rozwiązania, które pozwoli na szybkie zakończenie tego procesu przez wszystkie państwa członkowskie UE". 

V4 opowiedziała się ponadto za zakończeniem procesu znoszenia obowiązku wizowego dla Ukrainy "bez dalszych opóźnień". Na szczycie unijni przywódcy chcą przyjąć deklarację wyjaśniającą, czym jest układ stowarzyszeniowy z Ukrainą. 

Holandia chce, by w deklaracji przywódcy podkreślili m.in., że ratyfikacja umowy nie prowadzi automatycznie do członkostwa Ukrainy w UE. Ma to rozwiać wątpliwości Holendrów i wesprzeć parlament tego kraju w podjęciu decyzji o ratyfikacji. 

Unijni przywódcy mają też dyskutować na szczycie o zwiększeniu współpracy Wspólnoty w zakresie bezpieczeństwa. Inicjatywę tę - jak wynika z oświadczenia - wspiera Grupa Wyszehradzka. W tym celu niezbędna jest w ocenie Grupy ścisła współpraca V4 i NATO.

wkt/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 3. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 4. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 5. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 6. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 7. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 8. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook