Jedynie prawda jest ciekawa


V kolumna w Szwajcarii. Przywódcy organizacji islamskiej oskarżeni o wspieranie terrorystów

21.09.2017

Szwajcarska Prokuratura Federalna (BA) poinformowała w czwartek, że wniosła do Federalnego Sądu Karnego akt oskarżenia przeciwko trzem członkom zarządu stowarzyszenia Islamska Centralna Rada Szwajcarii (IZRS), którym zarzuca wspieranie ugrupowań terrorystycznych.

Federalny Sąd Karny z siedzibą w Bellinzonie w katonie Ticino jest właściwy między innymi dla przestępstw skierowanych przeciwko bezpieczeństwu państwa.

Według szwajcarskich środków masowego przekazu, oskarżeni to prezes salafickiej IZRS Nicolas Blancho (który jest konwertytą na islam), jej rzecznik prasowy Qaasim Illi oraz kierujący produkcją jej filmów, fotografii i materiałów multimedialnych Naim Cherni.

Jak głosi komunikat BA, wszyscy trzej naruszyli szwajcarską ustawę o zakazie ugrupowań Al-Kaida i Państwo Islamskie oraz pokrewnych organizacji. Osobie odpowiedzialnej za "departament produkcji kulturalnej" IZRS konkretnie zarzuca się nakręcenie w 2015 roku w Syrii dwóch filmów wideo prezentujących w sposób propagandowy czołowego przedstawiciela Al-Kaidy, które umieszczono potem na portalu internetowym YouTube.

Według prokuratury, oskarżeni "zaoferowali tymi propagandowymi filmami czołowemu przedstawicielowi Al-Kaidy prominentną, wielojęzyczną i multimedialną platformę korzystnego przedstawiania i propagowania zarówno własnej osoby, jak też ideologii reprezentowanej przez niego terrorystycznej organizacji Al-Kaida".

- BA uważa za udowodnione, że zakazana terrorystyczna organizacja Al-Kaida została w ten sposób wzmocniona w swej atrakcyjności dla obecnych i potencjalnych członków względnie pomocników i w ten sposób uzyskała wsparcie w rozwijaniu swej przestępczej działalności - podkreśla komunikat.

Jak podały szwajcarskie media, chodzi tu o filmowe zapisy wywiadów Cherniego z jednym z dowódców Frontu Nusra Abdallahem al-Muhajsinim. Rozmawiali oni o szariacie, a Cherni twierdzi, że była to debata wewnątrzislamska. Illi oświadczył, że IZRS widzi w Muhajsinim nie terrorystę, lecz "uzbrojonego islamistę", który walczy także z Państwem Islamskim.

- Abdallah al-Muhajsini nie jest żadnym przywódcą Al-Kaidy, a wywiad z nim nie był żadną akcją propagandową. Jego tematem była przede wszystkim walka z ideologią Państwa Islamskiego, którą IZRS prowadzi od dwóch lat. Pan Cherni uczynił to dobrze i właściwie - powiedział Illi udzielając w listopadzie ubiegłego roku wywiadu szwajcarskiemu dziennikowi "Tages-Anzeiger".

Według tej gazety, Illi i Blancho odmówili składania władzom śledczym jakichkolwiek zeznań, natomiast Cherni po pewnym czasie także zaprzestał rozmów z przesłuchującymi.

PAP

Warto poczytać

 1. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 2. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 3. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 4. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 5. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 6. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 7. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 8. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook