Jedynie prawda jest ciekawa


Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

17.07.2018
pizza-17072018
Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii Papa John’s musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że użył niewłaściwego słowa w ramach ćwiczeń.

Podczas majowej konferencji dotyczącej zapobiegania kryzysom wizerunkowym miał użyć tzw. "n-word", rasistowskiego określenia wobec czarnoskórych mieszkańców Ameryki. N-word to eufemizm, który stosuje się we współczesnej angielszczyźnie aby zastąpić nim słowo "nigger" (pot. w ang. "czarnuch"), które powszechnie uznawane jest za jedno z największych tabu językowych. Wypowiadanie słowa "nigger" zawsze oznacza bardzo poważne naruszenie norm językowych i moralnych, a także powoduje oskarżenie wypowiadającego o rasizm. Stąd próba zastąpienia feralnego wyrazu zbitką "n-word" (dosl. słowo na literę "n"). 

Schnatter użył "słowa na literę n" jedynie jako przykładu, który może doprowadzić do pogorszenia wizerunku danego przedsiębiorstwa czy przedsiębiorcy. Paradoksalnie, to właśnie on stał się ofiarą tego zjawiska. Część osób nie zauważyła kontekstu, w takim zostało użyte "słowo na n" i poczuła się urażona wystąpieniem właściciela pizzerii. Od razu został oskarżony o rasizm.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Schnatter podpadł opinii publicznej. Pod koniec zeszłego roku skrytykował podejście graczy NFL do hymnu narodowego, w trakcie którego mieli klękać w ramach walki z rasizmem. Fala oburzenia na jego słowa spowodowała, iż założyciel Papa John’s musiał zrezygnować z funkcji prezesa własnej firmy i objąć stanowisko w radzie nadzorczej sieci jako jej przewodniczący. 

Teraz musi ustąpić również z tego stanowiska, choć oficjalnie przeprosił za użycie "słowa na n", tłumacząc, iż zrobił to tylko w celu podania przykładu w ramach konferencji, w której brał udział. 

Papa John’s to po Domino’s oraz Pizza Hut trzecia najpopularniejsza sieć pizzerii w Ameryce. W Polsce jej lokal funkcjonuje jedynie w Warszawie, jednak zapowiedziane zostało powstanie 20 innych placówek na terenie RP.

JD/ Rzeczpospolita.pl

Warto poczytać

 1. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 2. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 3. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 4. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 5. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 6. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook