Jedynie prawda jest ciekawa


Stany Zjednoczone zwiększą pomoc wojskową dla władz w Kijowie? „Jesteśmy gotowi dalej zbroić Ukrainę”

01.09.2018
ukrainawojna01092018
Stany Zjednoczone zwiększą pomoc wojskową dla władz w Kijowie? „Jesteśmy gotowi dalej zbroić Ukrainę”

Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker powiedział w sobotę w rozmowie z dziennikiem "The Guardian", że w obliczu ciągłej rosyjskiej agresji i wsparcia dla separatystów amerykańska administracja jest gotowa zwiększyć pomoc wojskową dla władz w Kijowie.

Volker, który w przeszłości był ambasadorem USA przy NATO, przyznał, że pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją istnieją poważne różnice jeśli chodzi o możliwość wprowadzenia sił pokojowych ONZ, które miałyby pomóc zakończyć czteroletnią wojnę na wschodzie Ukrainy.

Jak ocenił Volker, rosyjski prezydent Władimir Putin będzie chciał poczekać z decyzjami do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych i prezydenckich na Ukrainie, licząc na to, że wyborcy nie zdecydują się na obranie jasno prozachodniego kursu.

Amerykański dyplomata ocenił jednak, że "czas nie działa na korzyść Putina", a w związku z przeciągającym się konfliktem na Ukrainie rosną antyrosyjskie nastroje. Jak zapewnił, administracja prezydenta Donalda Trumpa jest "absolutnie" przygotowana, aby zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy, zapewniając m.in. wsparcie dla ukraińskiej marynarki wojennej i sił powietrznych.

- Każdego tygodnia (Ukraińcy) tracą żołnierzy, którzy bronią swojego kraju. W tym kontekście jest absolutnie naturalne, że Ukraina chce wzmocnić swoje wojsko (...) i szukać wsparcia innych państw, które w naturalny sposób powinny jej pomóc - tłumaczył Volker i zapewniał, że chodzi o śmiercionośną broń.

Volker bronił także w rozmowie z brytyjskim dziennikiem decyzji prezydenta Trumpa o pozostawieniu otwartego kanału komunikacyjnego z Kremlem oraz utrzymaniu bezpośredniego dialogu z Putinem, tłumacząc, że "to sprawia, iż jeśli będzie szansa na rozwiązanie tych sporów, to mamy do tego odpowiednie narzędzie". "Myślę, że to ważne i rozsądne" - powiedział.

Dotychczasowe spotkania pomiędzy przedstawicielami amerykańskiej i rosyjskiej administracji dotyczące zakończenia konfliktu w Donbasie zakończyły się niepowodzeniem. Volker ocenił różnice pomiędzy obiema stronami jako "istotne" i był pesymistą, czy uda się doprowadzić do jakiegokolwiek przełomu przed przyszłorocznymi wyborami na Ukrainie.

"Guardian" zaznacza, że regularne informacje zbierane przez międzynarodowych obserwatorów potwierdzają, iż Rosja regularnie dostarcza separatystom broń za pomocą przemieszczających się pod osłoną nocy wojskowych ciężarówek. Według amerykańskich szacunków w wojnie bierze udział także około 2 tys. żołnierzy regularnych sił zbrojnych Rosji.

Od 2014 roku w konflikcie w Donbasie śmierć poniosło ponad 10 tys. osób.

(PAP)

Fot: Flickr

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 4. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 5. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 7. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook