Jedynie prawda jest ciekawa


USA potępia rosyjską okupację

01.08.2017

Amerykański wiceprezydent Mike Pence podczas wizyty w Gruzji we wtorek oznajmił, że USA potępiają rosyjską okupację gruzińskiej ziemi, podkreślając przy tym amerykańskie poparcie dla integralności terytorialnej oraz suwerenności Gruzji.

USA "stanowczo potępiają rosyjską okupację gruzińskiej ziemi" - powiedział Pence podczas konferencji prasowej w Tbilisi.

Podczas wizyty w Gruzji Pence spotka się również z żołnierzami biorącymi udział we wspólnych amerykańsko-gruzińskich ćwiczeniach wojskowych. Następnie prezydent uda się do Czarnogóry, będącej najnowszym członkiem NATO.

Pence, jak podaje Radio Swoboda, również zapewnił, że USA są gotowe do obrony Gruzji na równi z krajami członkowskimi NATO. "Prezydent Trump oddelegował mnie do Gruzji, Estonii i Czarnogóry, aby dać do zrozumienia rządom tych krajów, że USA są wierne swoim zobowiązaniom wynikającym z art. 5
NATO - atak na jednego członka jest atakiem na wszystkich członków sojuszu" - powiedział Pence cytowany przez Radio Swoboda.

Tbilisi zerwało stosunki dyplomatyczne z Moskwą po przegranej wojnie z 2008 roku o Osetię Południową. Po tym konflikcie zbrojnym Rosja oficjalnie uznała opanowane przez separatystów regiony Gruzji - Osetię Południową i Abchazję - za niepodległe państwa.

fot. PAP/ EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook