Jedynie prawda jest ciekawa


USA i Izrael podpisały tajne porozumienie w sprawie Iranu

29.12.2017
1270trump-israel
USA i Izrael podpisały tajne porozumienie w sprawie Iranu

Przedstawiciele władz USA i Izraela podpisali podczas tajnego spotkania w Białym Domu 12 grudnia umowę o współpracy w celu przeciwdziałania zagrożeniu ze strony Iranu na Bliskim Wschodzie - poinformowała w czwartek wieczorem izraelska telewizja Channel 10.

W skład delegacji Izraela, której przewodził doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Meir Ben-Szabat weszli wysocy rangą przedstawiciele izraelskiego wojska, ministerstwa obrony, MSZ i służb wywiadowczych.

Stronę amerykańską reprezentował doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, generał H.R. McMaster oraz wysocy rangą przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Departamentu Stanu, resortu obrony i agencji wywiadu.

Według Channel 10, Izrael i Stany Zjednoczone uzgodniły powołanie kilku grup roboczych, które będą zajmowały się różnymi aspektami irańskiego zagrożenia w regionie. Wspólne cele powołanych zespołów mają obejmować tajne i dyplomatyczne działania blokujące drogę Iranu do broni nuklearnej. Podejmowane będą również środki mające na celu monitorowanie i sprawdzanie, czy Iran nie narusza porozumienia nuklearnego zawartego w Wiedniu w 2015 roku.

Zadaniem tych grup będzie również przeciwdziałanie wpływom Iranu w regionie, w szczególności irańskim wysiłkom na rzecz wspierania libańskiego Hezbollahu i innych radykalnych ugrupowań. W ramach porozumienia strony zgodziły się, że będą przeciwstawiały się rozwijaniu przez Iran prac nad pociskami balistycznymi, a także realizowaniu przez rząd tego kraju projektu przewidującego produkcję precyzyjnie naprowadzanych pocisków rakietowych w Syrii i Libanie z przeznaczeniem dla Hezbollahu, który miałby ich użyć przeciwko Izraelowi w przyszłej wojnie.

Według dziennikarza Channel 10 Baraka Rawida, porozumienie o współpracy z 12 grudnia będzie miało "znacznie większy wpływ na bezpieczeństwo obywateli Izraela" niż uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego.

(PAP) / fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook