Jedynie prawda jest ciekawa


"Mordują i palą". UNHCR: Blisko 60 tys. osób uciekło już z Birmy

02.09.2017

Blisko 60 tys. osób, głównie z muzułmańskiej mniejszości Rohingya, uciekło z Birmy do Bangladeszu przed konfliktem, który pochłonął już ponad 400 ofiar i grozi klęską humanitarną - poinformowało w sobotę Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Walki między rebeliantami Rohingya a birmańską armią, które toczą się od ośmiu dni na północnym zachodzie kraju, w stanie Rakhine (Arakan), sprawiły też, że co najmniej 250 tys. osób pozbawione jest niezbędnej pomocy żywnościowej. W ciągu ostatnich 24 godzin do Bangladeszu - pieszo lub łodziami - przedarło się kilkadziesiąt tysięcy osób. Liczba uchodźców będzie więc z pewnością rosnąć - powiedziała rzeczniczka UNHCR Vivian Tan.

Władze Birmy i rebelianci Rohingya oskarżają się nawzajem o akty przemocy i palenie całych wiosek. Jeden z uchodźców, który przedostał się do Bangladeszu, powiedział agencji AP, że jego rodzina uciekła z Rakhine, ponieważ "mordują i palą" tam zarówno ekstremiści, jak i żołnierze.

Kilkadziesiąt tysięcy osób utknęło przy granicy z Bangladeszem, którego władze oznajmiły, że nie są w stanie przyjąć więcej uchodźców.

Sytuacja tych, którzy pozostali w ogarniętej konfliktem części kraju, jest dramatyczna, ponieważ zawieszone zostały dostawy Światowego Programu Żywnościowego (WFP) - podaje AFP.

Od 2012 roku, kiedy w Rakhine doszło do wybuchu walk między muzułmanami Rohingya stanowiącymi w tym stanie większość a rdzenną, buddyjską ludnością dominującą na południu regionu, około 120 tys. Rohingya mieszka w obozach dla uchodźców; nie mogą pracować, mają też ograniczoną możliwość przemieszczania się, co skazuje ich na korzystanie z pomocy humanitarnej WFP.

W piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził poważne zaniepokojenie sytuacją w Birmie i ostrzegł przed katastrofą humanitarną w tym kraju.

Nowa fala przemocy rozpoczęła się 25 sierpnia, gdy rebelianci z Armii Zbawienia Arakan Rohingya (ARSA) zaatakowali około 30 policyjnych punktów kontrolnych, przejścia graniczne oraz bazę wojskową w Rakhine. Birmańska armia rozpoczęła kontrofensywę. W sobotę rząd Birmy poinformował na swym profilu na Facebooku, że nadal prowadzi ona "operacje mające zaprowadzić pokój i przywrócić stabilność".

Rohingya, którzy uciekli do Bangladeszu, utrzymują jednak, że wojsko pali ich wioski i zabija członków muzułmańskiej mniejszości, próbując w ten sposób wypędzić ich z Birmy.

"Zdjęcia satelitarne (...) napawają nas obawą, że skala zniszczeń na północy stanu Rakhine może być znacznie większa niż myśleliśmy" - powiedział AFP ekspert do spraw Azji organizacji Human Rigths Watch Phil Robertson.

(PAP)

fot. PAP/EPA/NYUNT WIN

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 7. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 8. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook