Jedynie prawda jest ciekawa


Ukraina: Uczczono pamięć Pawła Szeremeta

20.07.2017

W Kijowie odbyła się w czwartek demonstracja upamiętniająca dziennikarza Pawła Szeremeta, który rok temu zginął w zamachu bombowym. Wzięli w niej udział m.in. znajomi i byli współpracownicy Szeremeta, a także dziennikarze i obrońcy praw człowieka.

Uczestnicy marszu złożyli kwiaty i zapalili znicze na skrzyżowaniu ulic w centrum ukraińskiej stolicy, gdzie 20 lipca 2016 roku eksplodowała bomba umieszczona pod samochodem, którym dziennikarz jechał do pracy. Na chodniku umieszczono baner z napisem "Kto zabił Pawła?"; słychać było muzykę, którą lubił dziennikarz. Następnie uczestnicy akcji przeszli pod budynek administracji prezydenta Ukrainy, wzywając władze do większego zaangażowania w śledztwo w sprawie zabójstwa Szeremeta; demonstrowano także przed siedzibami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i ukraińskiego MSW.

W ubiegłym tygodniu Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ) napisał w raporcie, że dotychczas śledztwo dotyczące zamachu na Szeremeta nie przyniosło żadnych wyników. CPJ zwrócił się do władz Ukrainy o włączenie w śledztwo niezawisłych ekspertów międzynarodowych. Zaapelował także m.in. o przesłuchanie świadków, którzy do tej pory nie spotykali się ze śledczymi oraz o współpracę ze śledztwem władz Rosji i Białorusi.

CPJ uważa, że wyjaśnienie okoliczności śmierci Szeremeta powinno stać się "swoistym kryterium oceny postępu reform na Ukrainie, które finansowane są przez Unię Europejską".
Jak podaje Radio Swoboda, władze Ukrainy uznają zabójstwo Szeremeta za umotywowane politycznie i nie wykluczają, że było wykonane na zlecenie osoby powiązanej z Rosją, lecz nadal nie przedstawiono żadnych konkretnych dowodów potwierdzających tę hipotezę. Z kolei Rosja oskarża o śmierć dziennikarza władze Ukrainy, które, jak twierdzi Moskwa, "nie potrafiły zapewnić bezpieczeństwa" dziennikarzowi.

Ukraińscy śledczy rozpatrywali kilka wersji jego zabójstwa, lecz podkreślali, że żadna z nich nie jest główna. Wymieniali m.in. wątek osobistej wrogości do zabitego, jego zawodową działalność dziennikarską oraz destabilizację sytuacji w Kijowie i w kraju. W lutym prowadzący dochodzenie oświadczyli, że za główną wersję uważają działalność dziennikarską Szeremeta.


 

Urodzony w Mińsku Szeremet, autor filmów dokumentalnych i książek, pięć lat przed śmiercią mieszkał w Kijowie, gdzie pracował dla internetowej "Ukrainskiej Prawdy" oraz był prezenterem radia Wiesti. Karierę dziennikarską rozpoczął na Białorusi, a jego krytyczne materiały o rządach prezydenta Alaksandra Łukaszenki i konflikt z władzami sprawiły, że wyjechał z tego kraju i przez lata mieszkał w Rosji. Był założycielem opozycyjnego wobec władz w Mińsku portalu internetowego "Biełorusskij Partizan".

PAP

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook