Jedynie prawda jest ciekawa


Ukraina: "Spośród 323 polskich miejsc pamięci narodowej 166 powstało bez wymaganych pozwoleń"

23.02.2018
ukraine23022018
Ukraina: "Spośród 323 polskich miejsc pamięci narodowej 166 powstało bez wymaganych pozwoleń"

Spośród 323 polskich miejsc pamięci narodowej na Ukrainie 166 powstało bez wymaganych pozwoleń - oświadczył ukraiński Instytut Pamięci Narodowej w opublikowanym w piątek raporcie ze swej działalności w ubiegłym roku.

"Instytut sporządził listę pomników i znaków poświęconych historii narodu polskiego w XX wieku na terytorium Ukrainy. Lista zawiera informacje o 323 obiektach, z których 166 nie ma odpowiednich pozwoleń" - czytamy.

Ukraiński IPN podliczył także ukraińskie upamiętnienia na terytorium Polski. Według raportu jest ich 76.

Prezentując dokument na konferencji prasowej w Kijowie, prezes IPN Ukrainy Wołodymyr Wiatrowycz ocenił, że w Polsce narastają nastroje antyukraińskie. "Jestem przekonany, że korzysta na tym Rosja, która wtrąca się w dyskusje ukraińsko-polskie, jednak niestety są to nie tylko rosyjskie prowokacje. Zaostrzenie stosunków to wynik wewnętrznej sytuacji politycznej w Polsce" - powiedział.

Relacje ukraińsko-polskie uległy ochłodzeniu, gdy w zeszłym roku Kijów zamroził polskie prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na Ukrainie w odpowiedzi na niszczenie ukraińskich upamiętnień w Polsce.

Stosunki zaostrzyły się także po nowelizacji ustawy o polskim Instytucie Pamięci Narodowej, która dopuszcza m.in. wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

fot. PAP/EPA/STEPAN FRANKO

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook