Jedynie prawda jest ciekawa


Ukraina od dziś jest stowarzyszona z UE "To historyczna chwila"

01.09.2017

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko pogratulował w piątek rodakom pełnego wejścia w życie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską i wyraził przekonanie, że dzień ten zostanie zapisany w historii kraju.

- 1 września 2017 roku jest dniem, który na zawsze przejdzie do historii naszej silnej i niepodległej Ukrainy. Dziś w pełnym wymiarze zaczyna obowiązywać umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą i UE - napisał Poroszenko na Facebooku.

Prezydent przypomniał, że część handlowa umowy wraz z umową o strefie wolnego handlu weszła w życie jeszcze 1 stycznia 2016 roku.

- W ciągu sześciu miesięcy bieżącego roku sprzedaż towarów i usług z Ukrainy do UE zwiększył się o 22 proc. Prawie 40 procent naszego handlu zagranicznego przypada właśnie na Unię Europejską - podkreślił.

W ocenie szefa państwa umowa stowarzyszeniowa z UE doprowadziła do"historycznej zmiany struktury geograficznej" ukraińskiego eksportu na korzyść państw unijnych. - Są to już nieodwracalne procesy integracji ukraińskiej gospodarki z rynkami Unii Europejskiej - oświadczył Poroszenko. 

- Determinacja to cnota. Pomimo wszystkich wyzwań zrobiliśmy to. Przez wejście w życie umowy stowarzyszeniowej UE wypełnia obietnicę, jaką daliśmy naszym ukraińskim przyjaciołom"- podkreślił w oświadczeniu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by stało się to możliwe: tym, którzy byli na Majdanie, i tym, którzy pracowali na rzecz zreformowania kraju. -Ten dzień jest świętem dla naszego kontynentu - podkreślił szef KE.

Dla Ukraińców okupione krwią porozumienie z UE ma słodko-gorzki smak. Z jednej strony bezprecedensowo zbliża ich kraj do Unii, dając m.in. wzajemne otwarcie rynków, z drugiej - zabrakło w nim, a także w innych późniejszych deklaracjach, zapewnienia o europejskiej perspektywie dla Ukrainy.

Wspólnota, która w ostatnich latach walczyła z licznymi kryzysami i w której jeszcze niedawno rosły w siłę antyeuropejskie, populistyczne ruchy, nie była w stanie zdecydować się na taki manifest. UE z trudem udało się dokończyć ratyfikację porozumienia po tym, jak "nie" powiedzieli w referendum Holendrzy. Tamtejsze władze nie postąpiły zgodnie z tą rekomendacją, ale konieczne było przyjęcie przez przywódców UE deklaracji precyzującej, że umowa stowarzyszeniowa nie jest wstępnym krokiem do członkostwa Ukrainy w Unii.

- W końcu osiągnęliśmy to, nad czym pracowaliśmy w ostatnich latach: bliższe stowarzyszenie UE i Ukrainy. Oznacza to bliższe więzi miedzy naszymi obywatelami, większe rynki, więcej możliwości dla firm i przedsiębiorców oraz więcej wymiany doświadczeń, informacji i ekspertyz - podkreśliła w piątkowym oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina miała zostać podpisana w listopadzie 2013 roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, jednak zawarcie porozumienia wstrzymał rząd Ukrainy. Ówczesny prezydent Wiktor Janukowycz tłumaczył to obawą przed pogorszeniem relacji gospodarczych z Rosją.

Decyzja wywołała protesty społeczne, w wyniku których ekipa Janukowycza została odsunięta od władzy. Wywołało to ostrą reakcję Rosji, która zaanektowała należący do Ukrainy Krym i zaczęła wspierać ruchy prorosyjskie na wschodniej Ukrainie.

Polityczną część umowy podpisały nowe władze Ukrainy w marcu 2014 roku. Część handlowa została podpisana kilka miesięcy później. Proces ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina przez wszystkie państwa unijne zakończył się w maju bieżącego roku.

Umowa stowarzyszeniowa, której częścią jest porozumienie o strefie wolnego handlu DCTFA, była negocjowana pomiędzy 2007 a 2011 rokiem. Jej podpisanie nastąpiło dopiero trzy lata później. Część porozumienia była tymczasowo stosowana od 1 listopada 2014 r. Pogłębiło to unijno-ukraińską współpracę w obszarze praw człowieka, fundamentalnych wolności i praworządności, przepływu osób, a także wzmocniło kooperację w wielu sektorach, m.in. energetycznym, ochrony środowiska, transportowym.

Umowa o wolnym handlu (DCFTA), która w pełni weszła w życie w piątek 1 września, była tymczasowo stosowana od 1 stycznia ubiegłego roku. Dzięki niej ukraińskie przedsiębiorstwa otrzymały preferencyjny dostęp do największego rynku na świecie z ponad 500 milionami konsumentów. Korzystają na tym także firmy unijne, które zyskały łatwiejszy dostęp do rynku ukraińskiego.

Z danych KE wynika, że eksport z Ukrainy do UE i ukraiński import z UE wzrósł w pierwszych czterech miesiącach br. o 25 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2016 r.

Porozumienie uruchomiło program reform, których celem jest zbliżenie ukraińskiego prawodawstwa do regulacji funkcjonujących w UE, a w długiej perspektywie ma umożliwić traktowanie ukraińskich produktów tak, jak traktowane są unijne na jednolitym rynku. Według KE stopniowe przyjmowanie unijnych standardów przez producentów zza naszej wschodniej granicy powinno nie tylko pomóc im w funkcjonowaniu w UE, ale też na innych rynkach na całym świecie.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 2. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 3. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

 4. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

 5. Il-20-18092018 18.09.2018

  Rosyjski resort nie ma wątpliwości. Izrael odpowiedzialny za zestrzelenie rosyjskiego samolotu w Syrii

  Rosyjskie MON w oficjalnym oświadczeniu uznało, iż syryjskie siły przeciwlotnicze omyłkowo zestrzeliło samolot wojskowy Ił-20. Zdaniem resortu pomyłka Syryjczyków powstała z powodu celowej prowokacji ze strony sił lotniczych Izraela

 6. szijjarto05032018 18.09.2018

  Deklaracja szefa MSZ Węgier. „Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski”

  Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant", że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie Szijjarto oznajmił też, że rezolucja PE ws. Węgier była umotywowana politycznie.

 7. neumunster18092018 18.09.2018

  Młody Polak zasztyletowany w Neumuenster. Policja szuka napastnika

  Policja w Kilonii w Niemczech potwierdziła w poniedziałek, że w niedzielę w miejscowości Neumuenster przy użyciu noża zabito 20-letniego Polaka. Podejrzewany o morderstwo uciekł z miejsca zbrodni; trwają jego poszukiwania.

 8. truskawki17092018 17.09.2018

  Szpilki i igły powbijane w truskawki. Policja szuka odpowiedzialnych za „owoce z zawartością”

  Jak donosi portal wprost.pl, Australia padła ofiarą niebezpiecznego procederu. Media oraz klienci alarmują, że w znacznej ilości sklepów trafiają się partie truskawek, które zawierają w środku igły i szpilki.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook