Jedynie prawda jest ciekawa


Ujawniła korupcję, zginęła w wybuchu. Mieszkańcy wyspy wyszli na ulice

23.10.2017
DaphneCaruanaGaliziawiki
Ujawniła korupcję, zginęła w wybuchu. Mieszkańcy wyspy wyszli na ulice

Tysiące mieszkańców Valetty wzięło udział w niedzielę w manifestacji po śmierci dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, zabitej w poniedziałek w wybuchu samochodu. Dziennikarka poruszała wątki korupcyjne, prowadzące do premiera kraju Josepha Muscata.

"Dziennikarze nie dadzą sie uciszyć", "Nie boimy się" - to hasła niesione na czele demonstracji. Część jej uczestników miała koszulki z ostatnimi słowami napisanymi przed śmiercią przez 53-letnią dziennikarkę i blogerkę: "Gdzie nie spojrzeć, pełno oszustów. To rozpaczliwa sytuacja".

W jednym z wcześniejszych wpisów - w zeszłym roku - zauważyła ona: "Życie publiczne na Malcie jest wypełnione niebezpiecznymi, chwiejnymi ludźmi, którzy nie mają ani zasad, ani skrupułów". Jej blog z komentarzami należał do najpoczytniejszych na Malcie. W 2016 roku portal "Politico" nazwał ją jedną z "28 ludzi kształtujących, trzęsących i wstrząsających Europą".

Pochód na całą szerokość ulicy przeszedł pod siedzibę sądu, gdzie stanęło podium z maltańską flagą. Przemawiali przedstawiciele Reporterów bez Granic.

Przedstawiono też listę żądań, przekazanych prezydent Malty Marie Louise Coleiro Preca, m.in. dymisji szefa policji Lawrence'a Cutajara i prokuratora generalnego Petera Grecha oraz obsadzenia obu stanowisk nowymi ludźmi, wybranymi z udziałem 2/3 większości parlamentarnej.

W pochodzie wzięli udział członkowie obu głównych partii politycznych, ale nie pojawili się na nim ani premier Joseph Muscat, ani przywódca opozycji Adrian Delia, który wezwał Muscata do złożenia urzędu, wskazując, że Caruanie Galizii nie zapewniono dostatecznej ochrony. Delia wcześniej w parlamencie oskarżył partię premiera o erozję podstawowych instytucji kraju i państwa prawa.

Wyjątkowo wszystkie gazety maltańskie, w tym partyjne, opublikowały to samo hasło: "Pióro mocniejsze niż strach".

Caruana Galizia ujawniła niektóre z najciemniejszych aspektów polityki maltańskiej. Jej dochodzenie w sprawie Panama Papers obnażyło powiązania między wiodącymi politykami i spółkami krzakami. Wielokrotnie oskarżała premiera Malty.

Muskat w czerwcu został po raz drugi szefem rządu z ramienia socjaldemokratycznej Partii Pracy. Wcześniej wzywano go do ustąpienia w związku z zarzutami korupcyjnymi - żonę premiera oskarżano o przyjęcie 1 mln dol. od córki prezydenta Azerbejdżanu za pośrednictwem firmy założonej przez kancelarię prawniczą Mossack Fonseca znaną ze skandalu Panama Papers. Caruana Galizia powoływała się na dokumenty małego maltańskiego banku. Muscat z żoną odrzucili zarzuty, dziennikarkę oskarżając o zniesławienie.

Premier nazwał je"największym kłamstwem w historii maltańskiej polityki" i obiecał złożyć dymisję, jeśli się potwierdzą. Wcześniej utrzymał na stanowisku szefa gabinetu Keitha Schembriego i ministra energetyki Konrada Nizziego, którzy mieli tajne konta w Panamie i w funduszach w Nowej Zelandii.

W wystąpieniu telewizyjnym po zamachu Muscat deklarował: "Nie spocznę, dopóki nie zatriumfuje sprawiedliwość. Nasz kraj na nią zasługuje" i zaapelował o jedność narodową. - Wszyscy wiedzą, że Caruana Galizia była ostrym krytykiem mojej osoby, zarówno jako polityka, jak i człowieka, jednak nic nie może usprawiedliwić takiego barbarzyństwa - oznajmił.

Rząd Malty zapewnił, że zrobi wszystko, by znaleźć sprawcę i zleceniodawców zamachu. W sobotę zaoferował milion euro nagrody za informacje prowadzące do zabójcy.

Z dochodzenia w sprawie morderstwa wycofała się na wniosek rodziny dziennikarki śledcza Consuelo Scerri Herrera, wielokrotnie krytykowana przez Caruanę Galizię.

Włoska gazeta "La Repubblica" napisała, że zabójstwo może być związane z ostatnim śledztwem Caruany Galizii, które dotyczyło handlu narkotykami i przemytu ropy naftowej z Libii. Powołując się na dokumenty włoskiej prokuratury, gazeta podała też, że na Malcie kalabryjska 'ndrangheta i inne włoskie organizacje przestępcze przeprowadzają operacje prania pieniędzy.

Według policji dziennikarka zginęła w wybuchu samochodu, którym jechała, w miejscowości Bidnija w północnej części wyspy. Jak w niedzielę pisze "Times of Malta", do wybuchu użyto semteksu, a ładunek zdetonowano za pomocą telefonu komórkowego.

We wtorek po południu w Parlamencie Europejskim (PE) ma się odbyć nadzwyczajna debata na temat państwa prawa na Malcie w związku z zamordowaniem Caruany Galizii. Komisja ds. Panama Papers w PE oddała cześć dziennikarce minutą ciszy.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 4. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 5. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 6. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 7. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 8. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook