Jedynie prawda jest ciekawa


UE zaniepokojona sytuacją w Turcji

08.11.2016

Unia Europejska ponownie oświadczyła we wtorek, że jest poważnie zaniepokojona wydarzeniami w Turcji, które zagrażają demokracji parlamentarnej. Wezwała o powrót do dialogu politycznego w tym kraju.

"UE i jej kraje członkowskie z wielkim zaniepokojeniem śledzą najnowsze wydarzenia w Turcji" - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Jak dodała, rozważania na temat przywrócenia kary śmierci, utrzymywanie ograniczeń dla wolności słowa, w tym mediów społecznościowych, zamykanie redakcji mediów i nakazy aresztowania wobec dziennikarzy, w tym wobec redaktora naczelnego gazety "Cumhuriyet", aresztowania liderów największej partii opozycyjnej HDP oraz kilkorga członków parlamentu to "skrajnie niepokojące wydarzenia, które osłabiają rządy prawa, podstawowe wolności i zagrażają demokracji parlamentarnej w Turcji".

Jednocześnie - zaznaczyła Mogherini - działania te nasilają napięcia na południowym wschodzie tego kraju i polaryzują tureckie społeczeństwo.

UE potępiła także piątkowy zamach w Diyarbakirze na południowym wschodzie Turcji, zamieszkanym głównie przez Kurdów. "UE i jej kraje członkowskie zdecydowanie uważają, że przemoc i ataki terrorystyczne muszą ustać, a broń należy złożyć. UE i jej członkowie stoją u boku Turcji w jej walce z terroryzmem" - podkreśliła Moghernini.

Zastrzegła, że działania przeciwko ugrupowaniu PKK, uznawanemu przez UE za organizację terrorystyczną, są uzasadnione, ale "muszą być proporcjonalne i prowadzone przy poszanowaniu podstawowych zasad demokracji i praw człowieka".

"Powrót do wiarygodnego procesu politycznego i autentycznego dialogu politycznego jest kluczowy dla demokracji w kraju i stabilności w regionie" - oświadczyła Mogherini.

Przypomniała, że UE potępiła próbę wojskowego zamachu stanu w Turcji z 15 lipca. Jednocześnie Unia wzywa Turcję do ochrony demokracji parlamentarnej, szacunku do praw człowieka i podstawowych wolności, w tym prawa do uczciwego procesu, zgodnie ze zobowiązaniami, podjętymi przez Turcję jako kraj kandydujący do Unii.

Mogherini dodała, że UE jest gotowa do kontynuowania dialogu politycznego z Turcją na wszystkich szczeblach.

W zeszłym tygodniu turecka policja przeprowadziła obławy na liderów i deputowanych prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), która jest drugą co do wielkości siłą opozycyjną w tureckim parlamencie.

Zatrzymano 12 deputowanych w ramach śledztwa dotyczącego rzekomych powiązań HDP z nielegalną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), czyli kurdyjską partyzantką. Władze Turcji uważają PKK za organizację terrorystyczną.

W piątek formalnie aresztowano m.in. dwoje współprzewodniczących HDP - Selahattina Demirtasa i Figen Yuksekdag.

Sądy zdecydowały o wypuszczeniu na wolność trzech innych deputowanych; mają być oni jednak objęci kontrolą sądową.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 8. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook