Jedynie prawda jest ciekawa


UE poszerzy się o dwa państwa. Jest poparcie Polski

14.12.2017
AlbaniaUE
UE poszerzy się o dwa państwa. Jest poparcie Polski

- Przedstawiciele komisji spraw zagranicznych parlamentów Grupy Wyszehradzkiej (V4) opowiedzieli się w czwartek w Budapeszcie za poszerzeniem Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich i za wzmocnieniem wspólnej polityki zagranicznej i obronnej UE.

- Akcentujemy potrzebę wzmocnienia wiarogodnej perspektywy unijnej akcesji dla Bałkanów Zachodnich - napisali we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele komisji, w tym ze strony polskiej członek senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i UE Tomasz Grodzki.

- Zdecydowanie popieramy trwające prace, których celem jest przełożenie na praktykę wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony - podkreślono również w dokumencie.

Grodzki powiedział PAP, że w pierwszym dniu wizyty, w środę, członkowie delegacji spotkali się z przedstawicielami krajów Bałkanów Zachodnich. Jak zaznaczył, kraje te są "na różnych etapach akcesji,() mają bardzo wiele punktów do spełnienia, część zagadnień jest otwartych, część jeszcze nie, i bardzo nieliczne są już protokolarnie zamknięte". Jak powiedział, wydaje się jednak, że "to rozszerzenie prędzej czy później się zdarzy".

W oświadczeniu wyrażono nadzieję, że państwa członkowskie UE w 2018 roku dojdą do porozumienia w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią. - Konkretną perspektywę europejską należy też zaproponować Bośni i Hercegowinie oraz Kosowu - podkreślono.

Grodzki poinformował, że w czwartek rozmawiano głównie o bezpieczeństwie Europy, w tym o perspektywach istnienia "wspólnych sił zbrojnych", przede wszystkim do ochrony granic zewnętrznych Unii - czy nazwiemy je siłami granicznymi, czy służbą graniczną, czy zjednoczonym wojskiem, to jest mniej istotne.

Jak podkreślili przy tym członkowie komisji w oświadczeniu, ścisła współpraca między UE i NATO ma istotne znaczenie dla wzmocnienia wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Szef komisji spraw zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth zapowiedział na konferencji prasowej w imieniu przewodniczących obecnie Grupie Wyszehradzkiej Węgier spotkania przedstawicieli także innych komisji parlamentarnych, m.in. rolnictwa, gospodarki i bezpieczeństwa.

PAP

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook