Jedynie prawda jest ciekawa


UE debatuję nad polityką spójności

16.11.2016

Kraje UE rozpoczęły debatę o przyszłości polityki spójności po zakończeniu obecnej perspektywy finansowej. Stolice chcą uproszczeń i lepszego informowania o rezultatach, jakie ona przynosi. Dla Polski ważne jest, że nikt nie kwestionuje istnienia tych funduszy.

W przyszłym roku Komisja Europejska ma przedstawić propozycje zmian w prawie dotyczące wieloletniego budżetu po 2020 r. Formalnie otworzy to negocjacje na temat przyszłych polityk unijnych. Nieformalne rozmowy na ten temat już się zaczęły. W środę unijni ministrowie odpowiedzialni za problematykę regionalną przeprowadzili pierwszą debatę o tym, jak wyobrażają sobie kształt polityki spójności po 2020 r. Przyjęte przez nich wnioski dotyczące dotychczasowych efektów pozwalają optymistycznie patrzeć na to, w jakim kierunku będą szły prace. "Nie ma wątpliwości, że polityka spójności to główna polityka inwestycyjna UE, która przyniosła namacalne rezultaty dla wszystkich Europejczyków" - mówił na konferencji prasowej w Brukseli wicepremier sprawującej prezydencję Słowacji Peter Pellegrini. 

Dokument, który wypracowali ministrowie, stwierdza, że polityka spójności spełnia bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o niwelowanie różnic pomiędzy państwami członkowskimi, ale jest też bardzo ważnym instrumentem inwestycyjnym. "Konkluzje mówią o bardzo pozytywnych efektach dotychczasowej polityki spójności. To jest bardzo dobry znak" - powiedział PAP wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Dla Polski polityka spójności jest bardzo ważna. Nasz kraj bowiem otrzymuje największe środki z tego ogromnego działu budżetu UE. 

Na lata 2014-2020 mamy do wydania ponad 80 mld euro, z czego zostaną sfinansowane drogi, szkoły, transport publiczny, modernizacja kolei i wiele innych inwestycji podnoszących standard życia w naszym kraju. Dyskusja dotycząca tego, w którym kierunku polityka ta będzie ewoluowała, jest dla władz w Warszawie priorytetowa. Z relacji wiceministra rozwoju wynika, że dotychczas pojawiające się głosy pozwalają na optymizm, choć na tym etapie nie mówi się o najważniejszym dla nas wymiarze polityki spójności, to znaczy o środkach, jakie będą przeznaczone na ten cel. "Potrzeba obecności polityki spójności nie była w ogóle kwestionowana. Nie było żadnych - jak można się było spodziewać - krytycznych uwag, szczególnie od krajów będących płatnikami netto do budżetu unijnego" - zaznaczył Kwieciński. 

Polska przedstawiła wyniki badania przeprowadzonego w państwach Grupy Wyszehradzkiej, z którego wynika, że dzięki polityce spójności niwelowanie różnic w poziomie gospodarczym pomiędzy naszym regionem a resztą UE odbywa się znacznie szybciej, niż gdyby jej nie było. "Wkład spójności w konwergencje wynosił 25-30 proc. To jest bardzo dużo, bo oznacza to, że więcej niż 1/4 konwergencji zaszła dzięki polityce spójności" - tłumaczył wiceminister. Polskie władze chciałby, aby polityka spójności była wdrażana przez kraje i regiony europejskie, a nie centralnie przez Komisję Europejską. Warszawa obawia się, że środki ze spójności mogłyby być przesuwane na działania realizowane z poziomu Brukseli, co mogłoby zmniejszyć naszą pulę. "To powinna być polityka dla wszystkich krajów, a nie tylko dla biednych regionów, a takie propozycje się pojawiają" - wskazywał Kwieciński. 

Jednym z wniosków, jaki płynie z dyskusji ministrów, jest konieczność uproszczenia polityki spójności. Zresztą ten kierunek ma być realizowany już w czasie przeglądu obecnej perspektywy finansowej. "Jesteśmy świadomi, że ta polityka stała się zbyt skomplikowana, zbyt zbiurokratyzowana" - mówiła unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu. Zwracała też uwagę, że konieczne jest lepsze informowanie o inwestycjach czy projektach, które realizowane są przy pomocy środków z polityki spójności. Jak opowiadała, była w tym miesiącu w Szwecji, gdzie studenci szkoły, która korzystała ze środków z budżetu UE, nie byli świadomi tego faktu. "Musimy rozpocząć kampanię komunikacyjną na wszystkich poziomach, by pokazać, co te pieniądze pozwoliły osiągnąć. To widać na każdym rogu w Europie" - podkreślała, zwracając przy tym uwagę na lekcje, jakie UE powinna wyciągnąć z tegorocznych wydarzeń - m.in. Brexitu.

kk/PAP

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 2. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 3. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 4. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 5. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 6. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 7. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook