Jedynie prawda jest ciekawa


Udaremniono zamach w Hiszpanii

05.11.2015

Hiszpańska policja w ostatniej chwili udaremniła zamach terrorystyczny i aresztowała trzech Marokańczyków należących do organizacji powiązanej z Państwem Islamskim. Jak się okazało zatrzymani mieszkali w Hiszpanii od dłuższego czasu i byli gotowi „do przeprowadzenia w każdej chwili ataku terrorystycznego".

Zatrzymani są oskarżani o przynależenie do grupy terrorystycznej, powiązanej z Państwem Islamskim oraz o przygotowywanie w jego imieniu zamachu terrorystycznego na terenie Hiszpanii.

Jaki wynika z informacji „El País” ”, zatrzymani mieszkali w Hiszpanii od dłuższego czasu i byli gotowi „do przeprowadzenia w każdej chwili ataku terrorystycznego podobnego do tych, które miały miejsce ostatnio w krajach znajdujących się blisko Hiszpanii”.

Hiszpański Minister Spraw Wewnętrznych, Jorge Jorge Fernández Díaz, że zatrzymania są bardzo ważnym krokiem w walce z terroryzmem dżihadu, ponieważ w odróżnieniu od wcześniejszych operacji, zatrzymani mężczyźni nie rekrutowali nowych bojowników, lecz mieli dostęp do wszelkiego rodzaju broni i byli przygotowani do dokonania zamachu – podaje portal Binanse.pl.

Akcja policyjna mająca na celu zatrzymanie podejrzanych, została przeprowadzona bardzo sprawie, obserwowani mężczyźni „wykazywali zachowania wskazujące na ich nieprzewidywalność”, a także przejawiali bardzo dużą chęć do „przejścia do akcji” oraz do dokonania zamachu terrorystycznego – wynika z informacji hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Rozbita komórka była – według „El País” – dobrze zorganizowaną i zhierarchizowaną strukturą, każdy członek miał przydzielone konkretne zadania. Przywódca sprawował funkcje związane z naborem nowych członków m.in. poprzez rozpowszechnianie postulatów ISIS za pomocą mediów społecznościowych i internetu. Dwaj pozostali członkowie komórki mieli zajmować się działaniem w terenie, tj. dokonywaniem aktów terrorystycznych.

mmil/Binanse.pl

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 2. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 3. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

 4. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

 5. Il-20-18092018 18.09.2018

  Rosyjski resort nie ma wątpliwości. Izrael odpowiedzialny za zestrzelenie rosyjskiego samolotu w Syrii

  Rosyjskie MON w oficjalnym oświadczeniu uznało, iż syryjskie siły przeciwlotnicze omyłkowo zestrzeliło samolot wojskowy Ił-20. Zdaniem resortu pomyłka Syryjczyków powstała z powodu celowej prowokacji ze strony sił lotniczych Izraela

 6. szijjarto05032018 18.09.2018

  Deklaracja szefa MSZ Węgier. „Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski”

  Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant", że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie Szijjarto oznajmił też, że rezolucja PE ws. Węgier była umotywowana politycznie.

 7. neumunster18092018 18.09.2018

  Młody Polak zasztyletowany w Neumuenster. Policja szuka napastnika

  Policja w Kilonii w Niemczech potwierdziła w poniedziałek, że w niedzielę w miejscowości Neumuenster przy użyciu noża zabito 20-letniego Polaka. Podejrzewany o morderstwo uciekł z miejsca zbrodni; trwają jego poszukiwania.

 8. truskawki17092018 17.09.2018

  Szpilki i igły powbijane w truskawki. Policja szuka odpowiedzialnych za „owoce z zawartością”

  Jak donosi portal wprost.pl, Australia padła ofiarą niebezpiecznego procederu. Media oraz klienci alarmują, że w znacznej ilości sklepów trafiają się partie truskawek, które zawierają w środku igły i szpilki.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook