Jedynie prawda jest ciekawa


Ubrania z sierpem i młotem w amerykańskiej sieci sklepów. Wspólny protest państw bałtyckich

11.09.2018
wallmart11092018
Ubrania z sierpem i młotem w amerykańskiej sieci sklepów. Wspólny protest państw bałtyckich

Sprzedawanie przez amerykańską sieć sklepów Walmart ubrań z symbolami komunistycznymi wywołało ogromne oburzenie w państwach bałtyckich. Politycy z Litwy, Łotwy i Estonii złożyli oficjalny protest.

Komuniści mają na sumieniu tyle ofiar, że do dzisiaj nie udało się historykom zgodzić na jedną, konkretną liczbę. Najczęściej w tym kontekście pada około 100 milionów. Jednak pomimo wylania przez komunistów morza krwi ich symbole, tj. jak chociażby sierp i młot czy też twarze komunistycznych „bohaterów” regularnie używane są jako "element zdobniczy" na ubraniach. Walmart, największy na świecie sprzedawca detaliczny, nie jest tutaj wyjątkiem. W ich sklepie internetowym można kupić m.in. flagi ZSRR, koszulki z sierpem i młotem, a nawet z portretem Stalina lub Mao.

Traktowanie komunizmu jako wabika na klientów nie spodobało się przedstawicielom Litwy, Łotwy i Estonii. Państwa te bowiem wiedzą doskonale jak komunizm wygląda z bliska. Zostały bowiem zdobyte przez Armię Czerwoną, a po krótkim okresie pod okupacją niemiecką włączono je do ZSRR. Rosjanie i lokalni komuniści traktowali tą zdobycz jak wszystkie inne, mordując setki tysięcy „wrogów ludu”. Na samej Litwie w latach 1944-53 komuniści spowodowali śmierć 70 tysięcy osób – co jest ogromną ilością w każdych okolicznościach, tym bardziej w wypadku malutkiej, liczącej zaledwie 2,5 miliona mieszkańców Litwy.

Ambasador protestuje, politycy dołączają

W piątek ambasador Litwy w USA Rolandas Krisciunas ujawnił, że wysłał oficjalny list do sieci Wal-mart z prośbą o zaprzestanie sprzedaży odzieży i akcesoriów z symboliką komunistyczną. „Pod symbolem sierpa i młota „ – napisał – „Kiedy Związek Sowiecki zaczął okupować Litwę setki tysięcy naszych obywateli zostały zabite, wygnane, torturowane, gwałcone, oddarte od własnych rodzin. Podobny los spotkał dziesiątki milionów innych niewinnych ludzi, także dzieci, w Europie i na całym świecie”. Równocześnie Linas Linkevicius, minister spraw zagranicznych Litwy, zadał na Twitterze nieco retoryczne pytanie: „Nie kupiłbyś ubrań z symboliką nazistowską, prawda?”.

Wkrótce potem grupa polityków z Litwy, Łotwy i Estonii wysłała do Walmartu kolejny list, w którym napisali, że sprzedaż podobnych produktów świadczy, że sklep nie ma szacunku dla milionów obywateli które padły ofiarą sowieckiego imperium. „Sprzedaż takich towarów pokazuje brak ludzkiej przyzwoitości” – napisali – „Walmart promuje wśród swoich klientów totalitaryzmu, łamania praw człowieka, ograniczania wolności i demokracji – wartości, dzięki którym takie korporacje jak Walmart mogą funkcjonować i się rozwijać”.

Zero reakcji

W momencie pisania tego artykułu Walmart nie odpowiedział na zarzuty Bałtów. W ich sklepie internetowym nadal dostępne są koszulki z sierpem i młotem i innymi symbolami komunistycznymi, sprzedawane przez zewnętrznych kontrahentów. Pomimo tego, że wewnętrzne przepisy Walmartu zabraniają sprzedawania towarów odwołujących się do wydarzeń historycznych, które można uznać za kontrowersyjne. Sklep zdaje się przestrzegać tego przepisu w wypadku innych kontrowersyjnych symboli – nie udało nam się znaleźć żadnej koszulki ze swastyką albo chociażby flagą Konfederacji.

Najsmutniejsze jest w tym wszystkim co innego. Walmart, co przyznaje sam ambasador, nie promuje świadomie żadnej ideologii. Sprzedają te koszulki, gdyż jest na nie zbyt. A to oznacza, że wiele osób nie widzi nic złego w noszeniu na sobie symbolu ideologii, która zabiła miliony osób.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 2. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 3. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 4. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 5. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 6. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

 7. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook