Jedynie prawda jest ciekawa


Ubrania z sierpem i młotem w amerykańskiej sieci sklepów. Wspólny protest państw bałtyckich

11.09.2018
wallmart11092018
Ubrania z sierpem i młotem w amerykańskiej sieci sklepów. Wspólny protest państw bałtyckich

Sprzedawanie przez amerykańską sieć sklepów Walmart ubrań z symbolami komunistycznymi wywołało ogromne oburzenie w państwach bałtyckich. Politycy z Litwy, Łotwy i Estonii złożyli oficjalny protest.

Komuniści mają na sumieniu tyle ofiar, że do dzisiaj nie udało się historykom zgodzić na jedną, konkretną liczbę. Najczęściej w tym kontekście pada około 100 milionów. Jednak pomimo wylania przez komunistów morza krwi ich symbole, tj. jak chociażby sierp i młot czy też twarze komunistycznych „bohaterów” regularnie używane są jako "element zdobniczy" na ubraniach. Walmart, największy na świecie sprzedawca detaliczny, nie jest tutaj wyjątkiem. W ich sklepie internetowym można kupić m.in. flagi ZSRR, koszulki z sierpem i młotem, a nawet z portretem Stalina lub Mao.

Traktowanie komunizmu jako wabika na klientów nie spodobało się przedstawicielom Litwy, Łotwy i Estonii. Państwa te bowiem wiedzą doskonale jak komunizm wygląda z bliska. Zostały bowiem zdobyte przez Armię Czerwoną, a po krótkim okresie pod okupacją niemiecką włączono je do ZSRR. Rosjanie i lokalni komuniści traktowali tą zdobycz jak wszystkie inne, mordując setki tysięcy „wrogów ludu”. Na samej Litwie w latach 1944-53 komuniści spowodowali śmierć 70 tysięcy osób – co jest ogromną ilością w każdych okolicznościach, tym bardziej w wypadku malutkiej, liczącej zaledwie 2,5 miliona mieszkańców Litwy.

Ambasador protestuje, politycy dołączają

W piątek ambasador Litwy w USA Rolandas Krisciunas ujawnił, że wysłał oficjalny list do sieci Wal-mart z prośbą o zaprzestanie sprzedaży odzieży i akcesoriów z symboliką komunistyczną. „Pod symbolem sierpa i młota „ – napisał – „Kiedy Związek Sowiecki zaczął okupować Litwę setki tysięcy naszych obywateli zostały zabite, wygnane, torturowane, gwałcone, oddarte od własnych rodzin. Podobny los spotkał dziesiątki milionów innych niewinnych ludzi, także dzieci, w Europie i na całym świecie”. Równocześnie Linas Linkevicius, minister spraw zagranicznych Litwy, zadał na Twitterze nieco retoryczne pytanie: „Nie kupiłbyś ubrań z symboliką nazistowską, prawda?”.

Wkrótce potem grupa polityków z Litwy, Łotwy i Estonii wysłała do Walmartu kolejny list, w którym napisali, że sprzedaż podobnych produktów świadczy, że sklep nie ma szacunku dla milionów obywateli które padły ofiarą sowieckiego imperium. „Sprzedaż takich towarów pokazuje brak ludzkiej przyzwoitości” – napisali – „Walmart promuje wśród swoich klientów totalitaryzmu, łamania praw człowieka, ograniczania wolności i demokracji – wartości, dzięki którym takie korporacje jak Walmart mogą funkcjonować i się rozwijać”.

Zero reakcji

W momencie pisania tego artykułu Walmart nie odpowiedział na zarzuty Bałtów. W ich sklepie internetowym nadal dostępne są koszulki z sierpem i młotem i innymi symbolami komunistycznymi, sprzedawane przez zewnętrznych kontrahentów. Pomimo tego, że wewnętrzne przepisy Walmartu zabraniają sprzedawania towarów odwołujących się do wydarzeń historycznych, które można uznać za kontrowersyjne. Sklep zdaje się przestrzegać tego przepisu w wypadku innych kontrowersyjnych symboli – nie udało nam się znaleźć żadnej koszulki ze swastyką albo chociażby flagą Konfederacji.

Najsmutniejsze jest w tym wszystkim co innego. Walmart, co przyznaje sam ambasador, nie promuje świadomie żadnej ideologii. Sprzedają te koszulki, gdyż jest na nie zbyt. A to oznacza, że wiele osób nie widzi nic złego w noszeniu na sobie symbolu ideologii, która zabiła miliony osób.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 2. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 3. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 4. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 5. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 6. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 7. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook