Jedynie prawda jest ciekawa


Julia Tymoszenko zostanie prezydentem Ukrainy?

04.09.2018
1270bitimoszenkojulia
Julia Tymoszenko zostanie prezydentem Ukrainy?

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko wzmacnia swoje notowania przed zaplanowanymi na przyszły rok wyborami prezydenckimi. Wśród osób, które deklarują, że na pewno wezmą udział w głosowaniu, poparcie dla niej wyniosło 17,8 procent.

Takie wyniki przyniósł opublikowany we wtorek sondaż przeprowadzony przez kijowską Fundację Demokratyczni Inicjatywy i centrum analityczne im. Razumkowa. W badaniu, które przeprowadziły one w maju, Tymoszenko uzyskała 13,3 proc. głosów.

Na drugim miejscu znalazł się były minister obrony Anatolij Hrycenko, na którego chce głosować 8,4 proc. respondentów. Swoje wyniki poprawił obecny prezydent Petro Poroszenko; w innych, poprzednich sondażach plasował się on na piątym-szóstym miejscu, a dziś może liczyć na 7,9 proc. poparcia, co daje mu miejsce trzecie.

Kolejne pozycje zajmują: b. polityk prorosyjskiej Partii Regionów Wadym Rabinowycz, szef Opozycyjnego Bloku, który również wywodzi się z tego ugrupowania, Jurij Bojko, a także komik Wołodymyr Zełenski, lider Radykalnej Partii Ukrainy Ołeh Laszko i piosenkarz Swiatosław Wakarczuk.

Tylko dwójka kandydatów może pochwalić się poparciem w prawie wszystkich regionach Ukrainy oprócz obwodów wschodnich - Julia Tymoszenko i Petro Poroszenko.

Wybory prezydenta Ukrainy planowane są na 31 marca przyszłego roku. Poprzednie, przedterminowe wybory prezydenckie, które rozpisano po obaleniu zbiegłego do Rosji Wiktora Janukowycza, odbyły się w maju 2014 roku. W pierwszej turze zwyciężył wówczas Poroszenko, zdobywając 54,7 proc. głosów. Drugi wynik uzyskała Tymoszenko, na którą głosowało 12,81 proc. uczestników wyborów.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)


Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 6. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 7. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook