Jedynie prawda jest ciekawa


Tydzień po krwawym ataku. Chrześcijan strzegli snajperzy

26.12.2017
pakistan26122017
Tydzień po krwawym ataku. Chrześcijan strzegli snajperzy

- Snajperzy na dachach budynków strzegli w poniedziałek w Kwecie, stolicy Beludżystanu w południowo-zachodnim Pakistanie, wiernych Kościoła Metodystycznego, świętujących Boże Narodzenie w tydzień po krwawym ataku, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

W ataku z 17 grudnia zginęło co najmniej dziewięć osób, a 30 zostało rannych. IS w oświadczeniu podało, że dwaj jego członkowie przeprowadzili zamach na kościół metodystyczny Bethel Memorial, w którym przebywało ok. 400 osób. Zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy przy wejściu do budynku. Drugi, który nie zdołał aktywować ładunku, zginął w strzelaninie z policją wewnątrz kościoła.

W poniedziałek, oprócz snajperów, terenu wokół budynku strzegli paramilitarni komandosi i duże siły policyjne. Wiernych było mniej niż zwykle o tej porze roku. "Strach prześladował nas podczas nabożeństwa" - powiedziała Rukhsana Nazir, której sześciu krewnych zostało rannych podczas ataku.

Podczas gdy muzułmańscy dygnitarze i politycy przyszli do kościoła na znak solidarności, niektórzy chrześcijanie, w tym Kashif Shamshad, twierdzili, że mają prawo być uzbrojeni podczas nabożeństwa. "Jesteśmy zagrożeni" - powiedział 40-letni mężczyzna, postrzelony trzykrotnie podczas ataku.

Według władz Bethel Memorial wspólnota ta od dziesięciu lat prosiła władze miasta o ochronę.

Ataki na mniejszości religijne w Beludżystanie nie są rzadkością. W 2013 roku podczas ataku na kościół w Peszawarze zginęły 82 osoby. W zeszłym roku w parku w Lahaur zginęło 70 osób, w tym wiele dzieci. A w październiku, w samobójczym ataku na suficką świątynię zginęło 18 osób, a 25 zostało rannych.

Chrześcijanie stanowią niecałe 2 proc. ponad 200-milionej ludności Pakistanu. W kraju zamieszkanym głównie przez muzułmanów chrześcijanie są dyskryminowani i żyją w strachu przed oskarżeniami o bluźnierstwo, które często są nadużywane, by rozwiązywać osobiste konflikty. Chrześcijanie wykonują też najgorzej opłacane zawody.

PAP/klm/mok/

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 6. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 7. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 8. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook