Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk: UE wesprze granice Bułgarii

04.04.2017

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył we wtorek w Sofii, że Unia Europejska jest gotowa przekazać Bułgarii dodatkową pomoc finansową i logistyczną w razie pogorszenia się sytuacji na granicy z Turcją.

Tusk wysoko ocenił wysiłki Bułgarii dotyczące ochrony tej granicy, która jest zewnętrzną granicą Wspólnoty. 

Szef Rady Europejskiej, który przybył we wtorek do Bułgarii z Macedonii, rozmawiał z bułgarskim prezydentem Rumenem Radewem, który podkreślił konieczność prowadzenia przez UE wspólnej polityki wobec Turcji. "Jesteśmy zgodni, że wspólna pozycja unijna wobec Turcji jest bardzo ważna. Dla Bułgarii ryzyko pogorszenia się stosunków z nią stwarza największe niebezpieczeństwo, dlatego konieczne są skoordynowane i wspólne działania w obronie naszej niezależności, suwerenności i godności" - podkreślił Radew. Dodał, że Tusk zapewnił go, iż bułgarska propozycja opracowania jedynego unijnego planu działania w razie zwiększenia się presji migracyjnej na granicy została zaakceptowana przez instytucje unijne. 

Według Tuska Bułgaria bardzo skutecznie wywiązuje się z zadania ochrony granicy z Turcją, otrzymując przy tym pomoc unijną. Obecnie na granicy z Turcją Bułgarów wspiera około 1000 funkcjonariuszy unijnej straży granicznej. "Zdajemy sobie strawę, że nasilona ochrona granicy wywiera silną presję na budżet kraju i w razie potrzeby UE jest gotowa okazać jej natychmiastową pomoc" - pokreślił Tusk. We wrześniu 2016 r. UE udzieliła Bułgarii 167,3 mln euro na ten cel - przypomniał Radew. 

Podczas rozmowy poruszono też temat unijnych negocjacji dotyczących Brexitu. Tusk zapewnił swojego bułgarskiego rozmówcę, że negocjacje z Wielką Brytanią będą prowadzone przede wszystkim z uwzględnieniem konieczności zagwarantowania praw żyjących w Wielkiej Brytanii obywateli UE, w tym Bułgarów. 

Na konferencji prasowej prezydent Radew podkreślił konieczność przeanalizowania roli Bułgarii na energetycznej mapie regionu, nie wykluczającą wznowienia projektu South Stream, choć nie wymienił tego projektu z nazwy. "Należy przeanalizować możliwość zagwarantowania energetycznej niezależności Bułgarii i jej przekształcenia się w niezależnego dostawcę gazu dla Zachodnich Bałkanów i UE poprzez uniknięcie dostaw gazu z innych regionów, w których istnieją nierozwiązane konflikty" - mówił. Oczywiście należy przy tym ściśle przestrzegać unijnych reguł – dodał. 

ak/PAP 

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. auschwitz27012018 22.08.2018

  Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech: „Mówienie o polskich obozach śmierci to przejaw wolności słowa”

  Wyrok sądu w Krakowie - uznający, że niemiecka telewizja ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady" - nie może być egzekwowany w RFN - uznał niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH).

 2. trump11042018 21.08.2018

  Ogromne kłopoty Donalda Trumpa. Jego prawnik oddał się w ręce FBI

  Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen oddał się we wtorek w ręce FBI - podała telewizja CNN.

 3. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 4. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 5. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 6. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 7. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 8. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook