Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk i Juncker żałują, że Schulz odchodzi

24.11.2016

Szefowie KE i Rady Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz Donald Tusk wyrazili żal z powodu zapowiedzianego odejścia z polityki unijnej przewodniczącego PE Martina Schulza. Zapowiedzieli jednak, że żaden z nich nie zamierza rezygnować ze swej funkcji.

Ogłoszenie przez Schulza, że nie będzie starał się o kolejną kadencję na stanowisku szefa Parlamentu Europejskiego na nowo ożywiło polityczny spór o podział kluczowych stanowisk w UE. Socjaliści, którzy do tej pory mieli fotel przewodniczącego europarlamentu już zapowiedzieli, że nie zgodzą się na "prawicowy monopol w instytucjach unijnych".

Juncker i Tusk, którzy należą do centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej, byli pytani o tę kwestię podczas ich wspólnej konferencji prasowej po zakończeniu szczytu UE-Ukraina. -To koniec kadencji Martina Schulza. Moja współpraca z nim była czymś niesamowitym i wspaniałym. On jest również moim przyjacielem, nie tylko współpracownikiem i sojusznikiem. To bardzo naturalna kolej rzeczy, jeśli mandat się kończy musisz znaleźć inny sposób na wyrażenie swoich pragnień, czy idei. Jestem absolutnie pewien, że Martin Schulz będzie tak samo efektywny w niemieckiej polityce jak był w Brukseli- oświadczył Tusk.

W trakcie pytań o to, czy któryś z nich zrezygnuje ze swej funkcji, Juncker wtrącił, wskazując na Tuska, że pytanie powinno dotyczyć tego, czy to szef Rady Europejskiej pójdzie za przykładem Schulza. Polak odpowiedział w żartach, że nie musi, ponieważ jego kadencja się kończy. Szef Komisji podkreślił, że bardzo żałuje decyzji Schulza o nieubieganie się o kolejną kadencję jako przewodniczącego PE. "W ciągu ostatnich kilku lat pracowałem z nim bardzo blisko, co przyczyniło się do dobrych relacji pomiędzy PE, a KE" - oświadczył Juncker.

Szef Komisji dodał, że Schulz to nie tylko Europejczyk z przekonania, ale też Europejczyk bardzo przekonujący, co - podkreślił - było bardzo użyteczne w Brukseli. -Ale będzie również użyteczne w Berlinie" - zaznaczył. O ile kadencja Junckera trwa pięć lat, to 2,5-letnia kadencja Tuska kończy się za kilka miesięcy. Jego przyszłość w Brukseli może stanąć pod znakiem zapytania, jeśli chadecy - jak planują - przejmą fotel przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Podsekretarz włoskiego rządu do spraw europejskich Sandro Gozi powiedział w czwartek agencji Ansa, że jeśli Europejska Partia Ludowa (do której należy Tusk), otrzyma stanowisko szefa PE, to wówczas "otwiera się sprawa stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej". Chadecy przekonują jednak, że wybór szefa Rady nie ma nic wspólnego z wyborem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

fot. [PAP/EPA/OLIVIER HOSLET]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 2. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 3. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 4. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 5. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 6. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 7. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook