Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk chce ratować Słowenię

25.10.2015

Tusk nie chce by Słowenia stała się ofiarą kryzysu migracyjnego.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył w niedzielę, że ewentualne zamknięcie austriacko-słoweńskiej granicy sprawiłoby, że ten drugi kraj zupełnie bezsensownie stałby się główną ofiarą kryzysu migracyjnego. Zadeklarował, że chciałby temu zapobiec.

Po południu w niedzielę w Brukseli odbędzie się miniszczyt kilku najbardziej dotkniętych kryzysem migracyjnym państw unijnych i Bałkanów Zachodnich. Na zaproszenie szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera spotkają się przywódcy 10 krajów: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Macedonii, Niemiec, Rumunii, Serbii, Słowenii i Węgier.

"Bardzo dobrze, że jest to spotkanie. Ono jest skoncentrowane na technicznych, logistycznych, finansowych możliwościach pomocy. To spotkanie musi wyjaśnić też kwestie ewentualnego zamknięcia granicy austriackiej i w konsekwencji niemieckiej, co uczyni zupełnie bezsensownie Słowenię główną ofiarą kryzysu migracyjnego. Chciałbym temu też zapobiec" - powiedział Tusk. Były premier rozmawiał z dziennikarzami przy okazji oddawania głosu w polskiej ambasadzie w stolicy Belgii.

Szef Rady Europejskiej starał się bagatelizować fakt, że spotkanie zwołał nie on, a szef Komisji Europejskiej. "Ja jestem od zwoływania szczytów, a nie od zwoływania miniszczytów" - oświadczył. Przekonywał, że chce trzymać się traktatów, dlatego może być odpowiedzialny za spotkania przywódców wszystkich państw UE lub szczyty krajów strefy euro.

"Byłoby rzeczą nie do zaakceptowania, gdybym zwoływał szczyty tylko wybranej grupy liderów. Dziś można wyczuć nerwowość w niektórych stolicach z powodu tej inicjatywy szefa Komisji i kanclerz Niemiec, ponieważ ta dwójka polityków stoi za tą inicjatywą" - podkreślił Tusk.

Słowenia wezwała w sobotę Unię Europejską do natychmiastowego podjęcia działań w celu zahamowania napływu uchodźców i migrantów do krajów członkowskich. Do niewielkiej Słowenii przybywają tłumy zdążających dalej na północ i zachód migrantów. W ciągu ubiegłego tygodnia, odkąd Węgry zamknęły swoje granice, do Słowenii przybyło około 58 tys. migrantów.

lap/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 2. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 3. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 4. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 5. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 6. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 7. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 8. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook