Jedynie prawda jest ciekawa


Tureckie media: warunki rozejmu w Syrii uzgodnione

28.12.2016

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył w środę, że Turcja przygotowała porozumienie dotyczące zawieszenia broni w Syrii. Wcześniej agencja Anatolia informowała, że Turcja i Rosja porozumiały się w tej sprawie.

Szef tureckiej dyplomacji podkreślił, że zależy mu na tym, by przyszłe zawieszenie broni obejmowało całą Syrię. Cavusoglu zaznaczył również, że dla strony tureckiej rozwiązanie konfliktu w tym kraju przewidujące dalsze rządy prezydenta Baszara el-Asada jest "niemożliwe", ponieważ opozycja syryjska tego nie zaakceptuje.

Wcześniej w środę agencja prasowa Anatolia podała, że Turcja i Rosja osiągnęły porozumienie w sprawie rozejmu, a przedstawiciele władz obu krajów dążą do tego, by zaczął on obowiązywać w nocy ze środy na czwartek. Według Anatolii jeśli rozejm by się utrzymał, to w stolicy Kazachstanu Astanie mogłyby odbyć się rozmowy pokojowe pod egidą Rosji i Turcji. Oba kraje miałyby być gwarantami procesu pokojowego w Syrii.

Doniesień na temat porozumienia w sprawie rozejmu w Syrii i rozmów w Astanie nie potwierdził Kreml. Zapytany o nie rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow oświadczył na konferencji prasowej, że „w tej chwili nie może odpowiedzieć". 

„Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi kolegami z Turcji, aby przedyskutować liczne szczegóły ewentualnych rozmów w Astanie” - mówił. Jak dodał, wysiłki te służą wypracowaniu „politycznego rozwiązania dla Syrii". W ubiegłym tygodniu szefowie dyplomacji Rosji, Iranu i Turcji oświadczyli, że są gotowi stać się gwarantami porozumienia dotyczącego uregulowania konfliktu w Syrii.

W konflikcie tym Rosja i Iran wspierają reżim prezydenta Asada, natomiast Turcja zapewnia znaczące wsparcie syryjskim rebeliantom dążącym do obalenia jego reżimu i niejednokrotnie deklarowała, że Asad nie powinien w przyszłości rządzić Syrią. 

Z pozycji Moskwy, rozmowy mają przede wszystkim osłabić Turcję, spowodować jej wycofanie się z konfliktu i pozostawienie Moskwie wolnej ręki. Dlaczego więc Ankara w ogóle w nich uczestniczy? Wystarczy uświadomić sobie, jak słaba jest obecna pozycja geopolityczna Ankary.

Ankara nie ma dziś na Bliskim Wschodzie kraju z nią sprzymierzonego, próba stworzenia bloku sunnickiego pod jej przewodnictwem całkowicie się nie powiodła. Dodatkowo, Turcja poczuła się porzucona przez kraje zachodnie. Przejście na stronę Moskwy, czy nawet rodzaj sojuszu strategicznego, na dłuższą metę nie jest dla Turcji więc możliwe. Dlatego, że silna Turcja nie jest potrzeba Kremlowi. 

Dla Turcji może być to tylko działanie taktyczne, w sytuacji gdy UE i USA wycofały się z Syrii, a jedynym rozgrywającym tam pozostała Moskwa.

Ryb, PAP, Reuters

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 6. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 7. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook