Jedynie prawda jest ciekawa


Turcja: ruszył proces opozycyjnych dziennikarzy

24.07.2017

W poniedziałek rozpoczął się w Stambule proces 19 dziennikarzy i innych pracowników opozycyjnego dziennika "Cumhuriyet", którym zarzuca się wspieranie organizacji terrorystycznych. Oskarżonym grożą kary od 7,5 roku do 43 lat więzienia.

Prokuratura twierdzi, że oskarżeni - w tym redaktor naczelny Murat Sabuncu, dziennikarz śledczy Ahmet Sik, publicysta Kadri Gursel, rysownik Musa Kart i wydawca Akin Atalay - sponsorowali organizacje ekstremistyczne, w tym kurdyjskich bojowników, skrajnie lewicowy Rewolucyjny Front-Partia Wyzwolenia Ludu (DHKP-C) oraz ruch islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, któremu Ankara zarzuca zorganizowanie w ubiegłym roku nieudanego puczu.

Według liczącego 324 strony aktu oskarżenia "Cumhuriyet" został przejęty przez ruch Gulena i służył "ukrywaniu działalności grup terrorystycznych". Gazeta określiła stawiane jej personelowi zarzuty jako "urojone i oszczercze oskarżenia".

Dwunastu oskarżonych przebywa w areszcie śledczym (niektórzy od ponad 250 dni), a pięciu pozwolono na odpowiadanie z wolnej stopy. Dwaj, w tym przebywający na uchodźstwie w Niemczech były redaktor naczelny gazety Can Dundar, są sądzeni zaocznie.

Na początku pierwszej rozprawy poproszono ich o podanie swoich danych osobowych.

Przed sądem w Stambule zgromadziło się kilkuset zwolennicy sądzonych dziennikarzy, żądając ich uniewinnienia i wypuszczenia na wolność. "Swobody, prawo, sprawiedliwość!", "Wolność dla dziennikarzy!", "Dziennikarstwo to nie zbrodnia!" - krzyczeli demonstranci.

Proces dziennikarzy "Cumhuriyet", który - jak zauważa AP - rozpoczął się w dniu tureckiego święta wolnej prasy, to element rządowych represji rozpoczętych po udaremnionym zamachu stanu z lipca ubiegłego roku. W ramach tych represji do więzień trafiło ponad 50 tys. osób, w tym dziennikarze, przedstawiciele partii opozycyjnych i działacze organizacji pozarządowych.

Zdaniem krytyków prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana fala aresztowań i masowych zwolnień z pracy, początkowo rzeczywiście wymierzona w osoby podejrzane o powiązania z puczystami, została po pewnym czasie rozszerzona na przeciwników szefa państwa i jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

"Cumhuriyet", który powstał w 1924 roku, ostro krytykuje Erdogana i jest najważniejszym liberalnym dziennikiem opozycyjnym w kraju. Gdy redaktorem naczelnym gazety był Dundar, "Cumhuriyet" publikował wiele materiałów i prowadził śledztwa, które były kłopotliwe dla władz.

Obecnie w więzieniach w Turcji przebywa ok. 160 dziennikarzy, w większości oskarżonych o wspieranie terroryzmu, a ok. 150 nadawców, gazet i periodyków zamknięto, pozbawiając pracy tysiące osób.

Turcja plasuje się na 155. miejscu (na 180) w światowym rankingu wolności prasy, opracowywanym co roku przez organizację Reporterzy bez Granic (RsF).

PAP 

Warto poczytać

 1. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 2. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 3. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 4. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 5. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 6. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 7. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook