Jedynie prawda jest ciekawa


Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

15.08.2018
niemcylas15082018
Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

Artykuł na internetowym portalu należącym do niemieckiej stacji Deutsche Welle zaczyna się od malowniczego opisu pracy harwesterów. Te wykorzystywane przy zrębie wieloczynnościowe maszyny, na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada. Wszystko z powodu kornika, który zaatakował Bayerwald, czyli Las Bawarski.

Według niemieckich mediów, ponad połowa bawarskich lasów jest zagrożona, bo larwy chrząszczy – czwarty rok z rzędu – pustoszą dziesiątki hektarów lasu.

Świerk uderza w podszycie lasu z głuchym odgłosem. Po chwili długie ramię maszyny przykrywa bagażnik, a drzewko śmiga z małych rolek napędzanych przez osprzęt na chwytaku. Co kilka metrów niewidzialna piła rozcina pień, starannie, na kawałki o długości 5,10 metra. Po chwili milknie odgłos piły łańcuchowej, a żniwiarz rzuca się na następne drzewo  tak pracę harwesterów relacjonują dziennikarze portalu welt.de.

Według Deutsche Welle, każda z „leśnych maszyn” musi ścinać aż 70 drzew dziennie. Takie obciążenie jest konieczne, bo zagrożenie kornikiem jest ogromne. Szczególnie mocno dotknięte są lasy Dolnej Bawarii, a według niemieckiego Ministerstwa Leśnictwa jedynym lekarstwem na „szkodniki” jest „czyste gospodarowanie lasami”.

Co to oznacza w praktyce? – Dotknięte kornikiem drzewa muszą być natychmiast usunięte, aby chrząszcze nie mogły się rozprzestrzeniaćczytamy na welt.de.

Przypomnijmy, iż podobne problemy z kornikiem drukarzem od wielu lat dotykają również naszą, rodzimą Puszczę Białowieską, a także wiele innych terenów leśnych w Polsce. Według dokumentów udostępnionych w ubiegłym roku przez Adama Hempla, byłego pracownika Lasów Państwowych, w 2007 r. do wycięcia było 29 drzew z kornikiem drukarzem. Wówczas ekologom udało się zablokować na wiele lat. Dziś martwe jest ponad 834 tys. świerków, ponad 8 proc. drzewostanu Puszczy.

ac/za welt.de


Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 6. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 7. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 8. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook