Jedynie prawda jest ciekawa


Trump spotkał się z zamachowcem? Zdjęcie okazało się fake-newsem

14.08.2017

O tym, że na wojnie wszystkie chwyty są dozwolone, przekonał się Prezydent USA Donald Trump.

Zdjęcie Matthewa Colligana, rasisty protestującego w Charlottesville, momentalnie obiegło internet. Wrzucił je na Twittera Raf Sanchez, korespondent brytyjskiego „Daily Telegraph” na bliskim wschodzie. Szybko okazało się, że zdjęcie zostało… przerobione w Photoshopie, dlatego Sanchez usunął tweeta i napisał sprostowanie. Fejkowe zdjęcie zdążyło jednak polubić 35 tysięcy użytkowników portalu, informację o tym że było ono nieprawdziwe… zaledwie 2 tysiące.„Dobrze jest poprawić. Ale prawdą jest że wielu Nazistów w Charlottesville popierało Trumpa. Spytajcie Davida Duke`a (amerykański populista, były lider Ku-Kux-Klanu – przyp. kh)” – napisał chwilę później Sanchez.
Prawdziwe zdjecie pochodzi z lipca 2016 roku. „Selfie” z Trumpem zrobił sobie wówczas Miles Chilson – sympatyk Berniego Sandersa, który przegrał walkę o nominację Partii Demokratycznej z Hillary Clinton.
Skąd w takim razie pochodzi przerobiony w Photoshopie obrazek? Najprawdopodobniej zrobił go sam… Matthew Colligan, który według internautów miał go ustawionego jako zdjęcie profilowe na Twitterze. Niestety już tego nie potwierdzimy, ponieważ portal zbanował jego konto.


Donald Trump słynie z walki, jaką usiłuje wytoczyć nieprawdziwym wiadomościom. Wielokrotnie podczas swojej kampanii wyborczej oskarżał komercyjne media, w szczególności stację CNN o publikowanie fałszywych informacji. Jak zauważył portal Entertaiment,  od 10 grudnia na swoim Twitterze Trump użył frazy "fake news" 73 razy. 8 lipca odniósł się do słów "Walczmy z fake newsami" napisanymi na tym portalu przez Prezydenta Polski, Andrzeja Dudę. - Będziemy walczyć z fake newsami razem z Tobą - odpisał Dudzie Trump. 

W Charlottesville w stanie Wirginia zginęły w sobotę trzy osoby: 32-letnia kobieta i dwóch policjantów; rannych zostało 35 osób - poinformowały w nocy z soboty na niedzielę władze tego miasta.

Kobieta zginęła, gdy samochód wjechał w tłum ludzi, głównie lewicowych aktywistów, demonstrujących przeciwko wiecowi skrajnej prawicy. Policja poinformowała, że kierowca został aresztowany. To 20-letni mężczyzna ze stanu Ohio.

Dwie kolejne ofiary, jak podały władze miasta, to dwaj policjanci. Zginęli oni w katastrofie śmigłowca, który z powietrza wspierał działania sił porządkowych w mieście i który później rozbił się w pobliżu Charlottesville. Na razie nie wiadomo, dlaczego maszyna spadła na ziemię.

Stacja CNN podała, że podczas starć w mieście, w tym także w incydencie z samochodem, rannych zostało 35 osób, z których pięć jest w stanie krytycznym.

Agencja AP podała, że "biali nacjonaliści" zorganizowali wiec w Charlottesville w proteście przeciwko planowanemu przez władze miejskie usunięciu pomnika generała Roberta E. Lee, dowódcy wojsk Konfederacji w czasie wojny secesyjnej (1861-1865). Demonstracja odbywała się pod hasłem: "Zjednoczyć prawicę".

KH/PAP

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook