Jedynie prawda jest ciekawa


Trump przystał na propozycje Demokratów

07.09.2017

Prezydent Donald Trump podczas spotkania z przywódcami obu partii w Kongresie w środę, zgodził się na propozycję Demokratów, aby powiązać przyznanie pomocy dla ofiar huraganu Harvey z podwyższeniem limitu zadłużenia rządu federalnego na okres do 15 grudnia.

Obecny limitu dług, którego nieprzekraczanie pozwala uniknąć ryzyka niewypłacalności rządu federalnego, wynosi 19 bln 800 mld dolarów. Rząd federalny, jak przewidują przedstawiciele Ministerstwa Skarbu, osiągnie ten pułap na początku października b.r.

Przystanie przez prezydenta Trumpa na propozycję przywódców Partii Demokratycznej odsunęło groźbę zawieszenia działalności - tzw. shutdown - rządu federalnego, płynność finansową w okresie do 15 grudnia b.r.

W ocenie komentatorów ten ruch prezydenta jest zapowiedzią, że odłożona w wyniku kompromisu dyskusja nad budżetem rządu federalnego i pułapem zadłużenia, powróci z całą mocą pod koniec roku, kiedy kongresmeni nie będą już krępowani względami moralnymi i koniecznością jak najszybszego przyznania pomocy ofiarom huraganu Harvey.

Zgoda prezydenta Trumpa na proponowane przez Demokratów powiązanie przyznania pomocy dla ofiar huraganu Harvey, który pociągnął za sobą co najmniej 70 ofiar śmiertelnych, z podwyższeniem na trzy miesiące "linii kredytowej" dla rządu była niemiłym zaskoczeniem dla przywódców Partii Republikańskiej w Kongresie, którzy nie chcieli wiązać tych dwóch spraw.

Republikanie, szczególnie przedstawiciele konserwatywnego skrzydła GOP, które opowiada się za umiarkowaniem w wydawaniu publicznych pieniędzy, chcieli uzależnić podwyższenie limitu długu od redukcji powodujących to zadłużenie wydatków rządowych, czyli - jak powiedział jeden z republikańskich deputowanych - z zaprzestaniem "życia ponad stan".

Przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan, jeszcze kilka godzin przed spotkaniem przywódców obu partii z prezydentem Trumpem, nazwał powiązanie pomocy dla ofiar huraganu z podwyższeniem "linii kredytowej", z jakiej może korzystać rząd federalny, "propozycją nie do przyjęcia" i zarzucił Demokratom "bawienie się w politykę" w obliczu katastrofy, jaką był huragan Harvey i zagrożenia, jakim jest zbliżający się do wybrzeży Florydy huragan Irma - huragan piątej, najwyższej kategorii.

Deputowani Partii Republikańskiej po tej zaskakującej wolcie czy też - jak ocenili najbardziej konserwatywni politycy Partii Republikańskiej - "zdradzie" prezydenta Trumpa nie mieli innego wyjścia jak przegłosować w Izbie Reprezentantów w środę ustawy o przyznaniu pierwszej raty pomocy dla powodzian w wysokości 7,85 mld USD.

Oczekuje się, że Senat do ustawy przyjętej w Izbie Reprezentantów doda poprawki o podwyższeniu limitu zadłużenia i finansowaniu do 15 grudnia działalności rządu federalnego na dotychczasowym poziomie.

Następnie, ustawa po przyjęciu jej razem z poprawkami przez całość Senatu, wróci do Izby Reprezentantów, gdzie - mimo protestów konserwatywnej grupy Republikanów przeciwnych luzowaniu dyscypliny budżetowej i podatkowej - zostanie zapewne przegłosowana dzięki poparciu członków Partii Demokratycznej.

Biały Dom spodziewa się, że ustawa o pomocy dla ofiar huraganu i podwyższeniu do 15 grudnia pułapu zadłużenia rządu federalnego, zostanie przedstawiona prezydentowi Trumpowi do podpisu jeszcze w tym tygodniu.

PAP

Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 2. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 3. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 4. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 5. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 6. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 7. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook