Jedynie prawda jest ciekawa


Trump ogłosił nominacje rządowe

24.11.2016

Z okazji święta Dziękczynienia prezydent elekt Donald Trump zaapelował do Amerykanów o jedność.

Z okazji święta Dziękczynienia prezydent elekt Donald Trump zaapelował do Amerykanów o jedność. Wcześniej w środę ogłosił nowe nominacje do swego rządu, zapraszając do współpracy dwie kobiety, które krytykowały go podczas kampanii.

W wyemitowanym w mediach społecznościowych nagraniu wideo Trump stwierdził, że długa kampania wyborcza, która pozostawiła po sobie wiele "siniaków" skończyła się, "a teraz rozpoczyna się wielka narodowa kampania, by odbudować nasz kraj i przywrócić obietnicę Ameryki dla wszystkich".

"Modlę się, byśmy w Święto Dziękczynienia rozpoczęli niwelowanie różnic i ruszyli do przodu jako jeden kraj, wzmocnieni wspólnym celem" - dodał Trump.

Prezydent elekt wyjechał już na obchodzone w czwartek w USA Święto Dziękczynienia do swej posiadłości w Palm Beach, na Florydzie.

Wcześniej w środę ogłosił nowe nominację do swej administracji, zapraszając do współpracy dwie pierwsze kobiety: gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley oraz ważną republikańską działaczkę w Michigan, filantropkę i miliarderkę Betsy DeVos. Pierwszej zaproponował stanowisko ambasadora USA przy ONZ, a drugiej funkcję ministra edukacji. Ponadto zapowiedział, że niebawem ogłosi nominację dla neurochirurga Bena Carsono, którego pokonał w prawyborach o prezydencką nominację Republikanów. Oczekuje się, że Carson zostanie ministrem mieszkalnictwa i rozwoju miast i będzie pierwszym Afroamerykaninem na tym stanowisku.

Komentatorzy podkreślają, że nowe nominacje Trumpa, a zwłaszcza Haley i DeVos, są próbą "zdywersyfikowania" zespołu, jak dotychczas złożonego głównie ze skrajnie konserwatywnych osób, które były lojalne wobec niego od dłuższego czasu, podczas kampanii.

44-letnia Haley, córka imigrantów z Indii, uchodzi za wschodzącą gwiazdę Partii Republikańskiej (GOP). Wielu jeszcze przed wyborami typowało ją na kandydatkę na wiceprezydenta USA. Ale w prawyborach Haley wsparła młodego senatora z Florydy Marco Rubio i często z werwą krytykowała Trumpa, zarzucając mu m.in., że nie potępił wspierającej go grupy Ku Klux Klan. Trump rewanżował jej się, mówiąc, że jako gubernator jest "bardzo słaba, jeśli chodzi o nielegalną imigrację", bo w przeciwieństwie do innych republikańskich gubernatorów przyjmowała do swego stanu uchodźców z Syrii.

58-letnia DeVos jest znaną działaczką edukacyjną, aktywistką idei "School choice", czyli rozwoju alternatywnego do publicznego systemu edukacji (np. szkoły czarterowe). DeVos także krytykowała Trumpa podczas kampanii oraz zbierała środki na kampanie jego przeciwników w prawyborach. "Jest wspaniałą i oddaną działaczką edukacyjną" - powiedział o DeVos Trump ogłaszając w środę jej nominację.

Do tej pory Trump mianował do swej ekipy niemal samych skrajnych konserwatystów. Na dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Trump wybrał w piątek republikańskiego kongresmena z Kansas, Mike'a Pompeo, natomiast prokuratorem generalnym (i zarazem ministrem sprawiedliwości) ma zostać senator z Alabamy, Jeff Sessions. Słynący z radykalnych wypowiedzi na temat islamu i islamskich bojowników emerytowany generał Mike Flynn ma być z kolei doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego. Wcześniej Trump mianował swoim głównym strategiem szefa zakończonej sukcesem kampanii wyborczej Steve'a Bannona, wydawcę skrajnie prawicowego magazynu internetowego Breitbart News, publikującego teksty oskarżane o ksenofobię i rasizm.

Oczekuje się, że wkrótce Trump ogłosi też nominację na szefa Pentagonu. Faworytem na to stanowisko jest emerytowany generał w Korpusie Piechoty Morskiej USA James Mattis, który kierował Centralnym Dowództwem.

[fot. PAP/EPA]

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 2. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 3. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 4. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 5. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 6. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 7. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 8. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook