Jedynie prawda jest ciekawa


Trump o rosyjskich powiązaniach Clintonów

28.03.2017

Prezydent USA wzywa do zbadania sprawy małżeństwa Clintonów i ich powiązań z Kremlem.

Prezydent Donald Trump wezwał we wtorek na Twitterze do zbadania rosyjskich powiązań Clintonów. Twierdzi m.in., że pozwolili oni, aby znaczne ilości uranu znalazły się pod kontrolą Rosji. Trump wskazał też na powiązania pomiędzy wynagrodzeniami Billa Clintona a polityką "resetu" z Rosją. Prezydent zasugerował, że sprawą tą powinna się zająć komisja wywiadu Izby Reprezentantów.

Jego zdaniem wynagrodzenie byłego prezydenta Billa Clintona za przemówienia w Rosji oraz polityka "resetu" z Rosją, który przeprowadziła ówczesna sekretarz stanu USA Hillary Clinton, są ze sobą ściśle powiązane. Wspomniał także o powiązaniach rosyjskiej firmy z Johnem Podestą, który był szefem kampanii prezydenckiej pani Clinton. Trump nie po raz pierwszy postawił takie zarzuty wobec Clintonów. Podczas przemówienia w trakcie kampanii prezydenckiej w Waukesha w stanie Wisconsin powiedział, że Hillary Clinton oddała 20 proc. amerykańskich zasobów uranu Rosji. Powtórzył to także podczas konferencji w Białym Domu 16 lutego. "Reset" w stosunkach z Rosją odnosi się do polityki prowadzonej w 2009 roku przez Hillary Clinton.

Głównym jej założeniem było poprawa relacji amerykańsko-rosyjskich, które były napięte po agresji Rosji na Gruzję w 2008 roku. Polityka "resetu" uważana jest przez wielu ekspertów za nieudaną; zarzuca się jej idealistyczne podejście do Rosji i prezydenta Władimira Putina. Wskazuje się, że skorzystała na niej Rosja. Trump nawiązał także do otrzymania przez Billa Clintona w 2010 roku 500 tys. dolarów wynagrodzenia od rosyjskiej korporacji finansowej Renaissance Capital za przemówienie w Moskwie. Według Petera Schweizera autora książki "Gotówka Clintonów" oraz artykułu "New York Timesa" z 2015 roku Rosjanie przekazali 2,35 mln dolarów fundacji Clintonów (Clintonowie nie ujawnili tej kwoty). W tym samym czasie Rosja starała się o zgodę na nabycie firmy Uranium One, zajmującej się wydobywaniem uranu i działającej także w Stanach Zjednoczonych.

Nie ma dowodów na to, że rosyjskie pieniądze miały wpływ na decyzje Hillary Clinton. Ówczesna sekretarz stanu była jednym z dziewięciu głosujących członków komisji, która decydowała o wydaniu zgody na nabycie Uranium One przez kontrolowany przez Rosję Rosatom. Prezydent Obama miał także możliwość weta. Po uzyskaniu zgody i negocjacjach Rosatom nabył Uranium One w styczniu 2013 roku. "Rosyjska firma Podesty" to nawiązanie do słów Republikanina Louie Gohmerta, który wzywał do zbadania związków Johna Podesty z Rosją. Krótko po "resecie" z Rosją Podesta zasiadał w zarządzie firmy Joule Unlimited, która otrzymała 35 mln dolarów od rosyjskiej firmy Rusnano. Trump zapewnił jednocześnie, że sugerowanie powiązań jego samego i ludzi z jego otoczenia z Rosją to oszustwo.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska

Mly/PAP

Fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 2. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 3. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 4. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 5. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 6. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 7. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 8. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook