Jedynie prawda jest ciekawa


Transseksualista zamknięty w więzieniu dla kobiet molestował więźniarki

09.09.2018
woods09092018
Transseksualista zamknięty w więzieniu dla kobiet molestował więźniarki

Władze Wielkiej Brytanii zdecydowały o zamknięciu pedofila-transseksualisty w więzieniu dla kobiet. Teraz wyszło na jaw, że dopuścił się w nim kilku ataków o podłożu seksualnym na współwięźniarki.

52-letni Stephen Wood miał długą historię przestępstw, które obejmowały między innymi obnażanie się przed nieletnimi czy zaatakowanie nożem sąsiada. Został również oskarżony o dwa gwałty na tej samej kobiecie, które miały miejsce w lutym i grudniu 2016 roku. Stojąc przed sądem przyznał się również do innego gwałtu, którego dokonał w 2003 roku.

Sprawa Wooda, chociaż tragiczna, nie byłaby niczym niezwykłym. Co roku w UK ofiarą gwałtów pada ok. 85 tysięcy kobiet i 12 tysięcy mężczyzn i podobnie jak w wypadku innych przestępstw także ta liczba rośnie.

Jednak sprawa Wooda miała jeden element, który ośmieszył brytyjski system sprawiedliwości. W 2014 roku Wood zdecydował bowiem, że znudziło mu się bycie mężczyzną i że od teraz zostanie kobietą. Zaczął więc używać nazwiska Karen White. Sędzia wziął tą przemianę pod uwagę i zdecydował, że w oczekiwaniu na wyrok Wood trafi do więzienia w New Hall. Więzienia dla kobiet.
Zamknięcie przestępcy seksualnego w damskim więzieniu skończyło się przewidywalnie. Wood twierdził przed sądem, że jest impotentem i nie odczuwa pociągu seksualnego do kobiet – ale po zamknięciu w więzieniu dokonał kilku ataków seksualnych na inne więźniarki. Miał się o nie ocierać, całować, obmacywać i składać im niedwuznaczne propozycje.

Co ciekawe sędzia, który zadecydował o umieszczeniu Wooda w kobiecym więzieniu najprawdopodobniej złamał prawo. Zgodnie z przepisami do bycia uznanym za kobietę w świetle prawa potrzeba zdiagnozowanej dysforii płciowej – choroby, w której pacjent czuje, że jego płeć biologiczna nie jest tożsama z płcią psychiczną. Do tego należy dwa lata żyć jako kobieta. Woods nigdy nie dostał takiej diagnozy, a jego przyjaciele twierdzą, że po prostu zarabiał na życie jako drag queen. Zdążył się również ożenić i spłodzić syna. W 2014 roku skontaktował się z grupą mającą mu pomóc w transformacji w kobietę, ale szybko stracił zainteresowanie i przestał chodzić na spotkania.

Rzecznik więzienia w New Hall przeprosił za błędy, które zostały popełnione w sprawie Wooda i pozwoliły mu na popełnienie kolejnych przestępstw. On sam został już przeniesiony do więzienia dla mężczyzn w Leeds, gdzie będzie czekał na kolejną rozprawę. Została przeniesiona na październik gdyż sąd chce raportu o tym jak wielkie zagrożenie Woods stanowi dla społeczeństwa oraz zebrania zeznań nowych ofiar. Nie wiadomo, czy wobec kogokolwiek odpowiedzialnego za umieszczenie go wśród kobiet zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Możliwość bycia uznanym za kobietę bez operacji zmiany płci i, tym samym, trafienia do więzienia dla kobiet jest problemem dla brytyjskiego systemu sprawiedliwości. Taka perspektywa jest bowiem kusząca dla wielu przestępców. Nie tylko z powodu możliwości dokonania przestępstw seksualnych – kobiece więzienia w UK są bowiem dla zasady dużo lżejsze od swoich męskich odpowiedników. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości zarzekają się jednak, że system działa i wypadki nadużyć praktycznie nie istnieją. Sprawa Wooda pokazuje jednak, że nie jest to do końca prawda.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook