Jedynie prawda jest ciekawa


Tragiczny skutek referendum! Katalonię opuściło ponad 700 firm

18.10.2017

Ponad 700 podmiotów gospodarczych przeniosło swoje siedziby z Katalonii do innych części Hiszpanii w następstwie referendum niepodległościowego w tym regionie. W nieuznawanym przez Madryt plebiscycie z 1 października wygrali zwolennicy secesji.

Jak wynika z danych gminnych rejestrów spółek w Katalonii, decyzje kluczowe dla przenoszenia siedzib firm do innych regionów zapadały sukcesywnie i miały związek z deklaracjami centralnego rządu premiera Mariano Rajoya oraz władz dużych banków działających w tej najbogatszej części kraju.

Kluczowy dla exodusu firm z Katalonii był pierwszy weekend po nieuznawanym przez Madryt referendum niepodległościowym, kiedy wyprowadzkę z regionu ogłosiły władze Caixabank i Sabadell, odpowiednio trzeciego i piątego co do wielkości banku Hiszpanii. Decyzję tę niebawem pozytywnie oceniła agencja ratingowa Moody's.

Ucieczkę firm z Katalonii przyspieszył też dekret zatwierdzony 6 października przez rząd Rajoya, który ułatwia przeniesienie oficjalnej siedziby spółki do innego regionu Hiszpanii.

Z rejestrów spółek wynika, że tylko między 6 a 9 października liczba firm wyprowadzających swoje siedziby z Katalonii wzrosła z czterech do 212, zaś łącznie w okresie od 2 do 17 października decyzję taką podjęło ponad 700 podmiotów gospodarczych.

"Tak wysoka dynamika wśród firm wyprowadzających swoje siedziby poza Katalonię nie była obserwowana nigdy wcześniej w historii tego regionu. Taką liczbę wcześniej notowano w skali całego roku" - ujawnił dziennik "El Mundo".

Jednym z dni, w których zadeklarowano najwięcej przeprowadzek (175) był 10 października. Tego samego dnia madrycka gazeta ujawniła, że łączna wartość firm opuszczających Katalonię sięgnęła już połowy rocznego PKB tego regionu, który wynosi ponad 210 mld euro. To 20 proc. PKB Hiszpanii.

Wśród spółek, które podjęły już decyzję o przeprowadzce, jest m.in. dostawca energii Gas Natural Fenosa, tekstylna spółka Dogi, biotechnologiczny Oryzon Genomics, Banco Mediolanum, papierniczy Torraspapel, a także brokerska firma GVC Gaesco, której współwłaścicielem jest popierająca kataloński separatyzm rodzina Vallve.

Według kierownictwa Foment del Treball, największej katalońskiej organizacji przedsiębiorców, masowej przeprowadzce siedzib spółek poza Katalonię w wielu przypadkach towarzyszy również przenoszenie kont bankowych.

W środę premier Rajoy zaapelował do rządu Katalonii o rozwagę i zagroził zawieszeniem autonomii tego regionu, jeśli jego władze nie zrezygnują z secesji. W czwartek mija termin ultimatum postawionego Barcelonie przez Madryt.

 

 

​PAP

Warto poczytać

 1. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 2. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 3. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

 4. trump13082018 13.08.2018

  Biały dom na podsłuchu? Była doradczyni Trumpa ujawnia nagrania

  Była doradczyni prezydenta Donalda Trumpa, Omarosa Manigault Newman ujawniła w niedzielę mediom, że potajemnie nagrywała swe rozmowy w Białym Domu. Nagrała m.in. rozmowę, podczas której została zwolniona przez szefa kancelarii prezydenta.

 5. prezkoreii13082018 13.08.2018

  Formalny koniec wojny koreańskiej coraz bliżej? W wrześniu szczyt przywódców obu Korei w Pjongjangu

  Kolejny szczyt przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem odbędzie się we wrześniu w Pjongjangu - uzgodniły w poniedziałek delegacje obu krajów n spotkaniu w granicznej wsi Panmundżom. Nie ogłoszono konkretnej daty tego szczytu.

 6. 1270beldumas 12.08.2018

  Brał udział w rzezi Belgów. Teraz szuka w Belgii...azylu.

  Major Bernard Ntuyahaga, skazany na dwadzieścia lat więzienia za pomoc w morderstwie 10 belgijskich żołnierzy, miał złożyć aplikację o przyznanie azylu w Belgii. Wyciek informacji o tym do mediów wzbudził furię rodzin ofiar i belgijskiego społeczeństwa

 7. 1270sywilnoas 12.08.2018

  Duży sukces polskiej dyplomacji. Sojusz polsko-litewski coraz mocniejszy. Widać to po takich gestach

  Litewskie MSZ zezwoliło swym pracownikom na oryginalną, niezlituanizowaną formę zapisu imienia i nazwiska w resortowych adresach mailowych - poinformowała w niedzielę polska rozgłośnia w Wilnie Radio Znad Wilii.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook