Jedynie prawda jest ciekawa


Tragiczny bilans huraganu. Niemal 3 tysiące ofiar

29.08.2018
1270portoryko
Tragiczny bilans huraganu. Niemal 3 tysiące ofiar

Ricardo Rossello, gubernator Portoryko, po raz kolejny podniósł oficjalną liczbę ofiar huraganu Maria, który uderzył w wyspę we wrześniu zeszłego roku. Obecnie rząd Portoryko przyznaje, że mogło w nim zginąć 2975 osób – dużo więcej, niż początkowo policzone 64 ofiary.

Huragan Maria był najgorszą klęską żywiołową jaka kiedykolwiek spotkała Portoryko. Gwałtowne wiatry i deszcz zdewastowały wyspę, pozbawiając jej mieszkańców prądu i bieżącej wody, niszcząc domy i budynki użyteczności publicznej. Pomimo pomocy ze strony rządu USA i organizacji pozarządowych powrót do – bardzo względnej – normalności potrwał długie miesiące, a utrudniała go epidemia leptospirozy, wywołana piciem brudnej wody. 

Zaskakująco mało ofiar

Pomimo gigantycznej skali zniszczeń rząd oficjalnie ogłosił, że w huraganie śmierć poniosły jedynie 64 osoby. Tak mała liczba ofiar od razu wzbudziła podejrzenia. Rząd Portoryko oskarżano o to, że chce ukryć faktyczną liczbę ofiar bojąc się oskarżeń o zaniedbania przed huraganem. Telewizja CNN i lokalne Centrum Dziennikarstwa Śledczego poszły do sądu chcąc uzyskać informacje o faktycznej skali zniszczeń.

Nie mogąc dłużej udawać, że Maria zabiła zaledwie 64 osoby, rząd Portoryko zwrócił się do naukowców z Uniwersytetu George'a Waszyngtona prosząc o przeprowadzenie niezależnego śledztwa w tej sprawie.  W międzyczasie sąd odrzucił argument władz, że przekazanie dziennikarzom żądanych dokumentów – m.in. aktów zgonu – naruszyłoby dobra osobiste ofiar i ich rodzin. Rząd przyznał więc, że faktyczna liczba ofiar była dużo większa. Przyznano, że huragan Maria spowodował śmierć niemal półtora tysiąca osób. Większość z nich nie zginęła bezpośrednio w samym huraganie, ale na skutek braku leków, prądu, czystej wody i pomocy medycznej. Hector Pesquera, sekretarz zdrowia publicznego, podkreślił jednak, że nie jest to oficjalna liczba i rząd nadal czeka na wyniki śledztwa naukowców. 

Hekatomba

Wyniki zostały wreszcie opublikowane 27 sierpnia – i wyłania się z nich bardzo ponury obraz. 64 ofiary, do których początkowo przyznał się rząd, zmarły na skutek bezpośredniego działania huraganu – utopiły się, zostały przygniecione budynkami itp. Kolejne osoby umierały jednak na skutek braku prądu, chorób i tak dalej. Naukowcy oszacowali ostatecznie, że do lutego tego roku na skutek Marii aż 2975 mieszkańców Portoryko pożegnało się z życiem przez huragan, a na tym faktyczna liczba się nie skończy – śmierci, które nastąpiły od lutego będą policzone w dalszej części badania. 

Rząd Portoryko dotrzymał słowa i faktycznie podniósł oficjalną liczbę ofiar. Na tym sprawa jednak się nie skończy. Śledztwo wykazało bowiem, że faktycznie dopuszczono się rażących zaniedbań. Przestarzałe plany na wypadek klęski żywiołowej mogłyby być przydatne w wypadku huraganu pierwszej kategorii, jednak w wypadku huraganu 4 kategorii jak Maria okazały się kompletnie niewystarczające. Problemy z komunikacją pomiędzy poszczególnymi agencjami, brak odpowiednio przeszkolonego personelu, brak informacji o szczególnie narażonych mieszkańcach – wszystko to sprawiło, że liczba ofiar była wyższa niż ktokolwiek przypuszczał. 

Manipulacja rządu Portoryko mogła mieć jeszcze jeden tragiczny skutek. Prezydent Donald Trump powiedział po huraganie, że Maria zabiła zaskakująco mało osób. Pomoc, której jego administracja udzieliła Portoryko była relatywnie niewielka, szczególnie w pierwszym, krytycznym okresie po katastrofie. Gdyby rząd Portoryko nie próbował ukrywać własnej niekompetencji i przyznał się do faktycznej skali zniszczeń, to ta pomoc najprawdopodobniej byłaby dużo bardziej aktywna i wiele z tych trzech tysięcy ofiar żyłoby do dziś. 


Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 4. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 5. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 6. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook