Jedynie prawda jest ciekawa


To się nazywa potęga miłosierdzia. Rodzice wybaczyli kierowcy, który zabił ich dzieci.

31.07.2018
1270samochodowoas2222
To się nazywa potęga miłosierdzia. Rodzice wybaczyli kierowcy, który zabił ich dzieci.

Tony Weekly, kierowca ciężarówki który dwa lata temu spowodował wypadek, w którym zginęło 6 osób – w tym trójka małych dzieci – został skazany przez sąd w Minnesocie na zaledwie pół roku więzienia. Tak szokująco niski wyrok zawdzięcza... rodzinom swoich ofiar, które wybaczyły mu i prosiły sędziego o łaskę.

Do tragicznego wypadku doszło 31 lipca 2016 roku na autostradzie międzystanowej 80 w pobliżu jeziora Brule. Jemison Pal i jego żona Kathryne jechali do Kolorado aby wziąć udział w ostatnim spotkaniu szkoleniowym, po którym mieli udać się do Japonii, aby prowadzić tam działalność misyjną na zlecenie jednego z amerykańskich instytutów biblijnych. W samochodzie znajdowały się również ich dzieci – 3-letni Ezra, 23-miesięczna Violet i 2-miesięczny Calvin. W pewnym momencie prowadzący samochód Jemison zauważył, że droga przed nimi jest remontowana, a samochody stoją w korku.

Nie zauważył tego jednak prowadzący ciężarówkę Weekly, który rozmawiał przez telefon komórkowy. Jego pojazd uderzył z pełną prędkością w samochód Palów, wbijając go w samochody stojące przed nim. Rodzina zginęła na miejscu, podobnie jak inny kierowca, 56-letni Terry Sullivan, prowadzący jeden z samochodów, który stał przed Palami. Kilka innych osób zostało rannych.
Weekly stanął przed sądem oskarżony o sześć przypadków nieumyślnego spowodowania śmierci oraz nieostrożne prowadzenie samochodu. Weekly przyznał się do stawianych mu zarzutów, a prokurator zażądał dla niego pięciu do dziewięciu lat bezwzględnego więzienia. Wszystko zapowiadało, że faktycznie nieuważny kierowca spędzi następne lata za kratkami, ale podczas rozprawy doszło do niecodziennego wydarzenia. W jego obronie stanęli członkowie rodzin zabitych w wypadku.

Rick Pals, ojciec Jemisona, odczytał oświadczenie, w którym opowiedział o tym ile bólu sprawił mu wypadek, w którym zginął jego syn i rodzina. Stwierdził jednak, że wie, jak często Bóg wybaczał jemu, więc nie może nie wybaczyć sprawcy. Powiedział więc, że nie do niego należy wydanie wyroku w tej sprawie, ale może za to poprosić sąd o łaskę. Podobne oświadczenie wygłosiła również rodzina Kathryne.

Sędzia był bardzo poruszony tą niecodzienną demonstracją chrześcijańskiej postawy. Nie mógł jednak wypuścić kierwocy, który przecież przyznał się do winy. Dał mu jednak najniższy wyrok jaki dopuszczało prawo – 30 dni więzienia za każdą ofiarę. Uznał również, że miesiąc, który Weekly spędził w areszcie przed procesem zanim wpłacił kaucję, zostanie uznany za jego część. Oznacza to, że nieuważny kierowca wyjdzie z więzienia już po pięciu miesiącach. Dodatkowo będzie musiał zapłacić 1000 dolarów mandatu za nieuważne prowadzenie i będzie objęty dwuletnim dozorem policyjnym. Po zakończeniu procesu oskarżony i rodziny ofiar padły sobie w objęcia.

Rodziny ofiar nie chcą jednak pozwolić aby śmierć ich bliskich poszła na marne. Otworzyli więc fundację ich imienia, która ma pomóc sfinansować chrześcijańską działalność misyjną w Japonii.

Wiktor Młynarz, za cbn.com, fot. Facebook


Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 5. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 6. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 7. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook