Jedynie prawda jest ciekawa


To koniec internetu, jaki znamy. Głosami europosłów z PO zamordowano wolność w sieci

12.09.2018
PE
To koniec internetu, jaki znamy. Głosami europosłów z PO zamordowano wolność w sieci

Parlament Europejski podjął dziś ważną decyzję w procesie wdrażania dyrektywy o prawie autorskim, znanej lepiej jako ACTA2. Za przyjęciem dyrektywy głosowało 438 europosłów, przeciw było 226, od głosu wstrzymało się 39. Nowe przepisy budzą ogromne obawy wielu ekspertów i zwykłych użytkowników sieci. Za ich przyjęciem głosowali m. in. europosłowie Platformy Obywatelskiej. Przeciwko nowym przepisom byli europarlamentarzyści reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość.

Celem nowej dyrektywy jest lepsza ochrona interesów dostawców treści. To dlatego zwolennikami nowego prawa są m. in. organizacje reprezentujące interesy beneficjentów prawa autorskiego, tj. ZAiKS i ZPAV.

- Niniejsza dyrektywa określa zasady, których celem jest dalsza harmonizacja przepisów Unii mających zastosowanie do praw autorskich i praw pokrewnych w ramach rynku wewnętrznego, ze szczególnym uwzględnieniem cyfrowych i transgranicznych sposobów korzystania z treści chronionych. Określa ona także zasady dotyczące wyjątków i ograniczeń, ułatwiania udzielania licencji, jak również zasady mające na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku w zakresie eksploatacji utworów i innych przedmiotów objętych ochroną - informuje artykuł 1. ("Przedmiot i zakres stosowania") nowej dyrektywy. 

Najwięcej kontrowersji w sprawie budzą jednak inne części nowego prawa, przede wszystkim artykuły 11 i 13. 

Artykuł 11. przewiduje przyznanie praw pokrewnych wydawcom prasowym, co może skutkować wprowadzeniem "podatku od linków". Bezpośrednia treść artykułu odnosi się do dyrektywy 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. i gwarantuje wydawcom wyłączne prawo do zwielokrotniania utworu. Według ekspertów doprowadzi to do ograniczenia możliwości udostępniania materiałów chronionych prawem autorskim. Może to być ogromnym problemem dla dużych serwisów takich jak np. Facebook, Twitter, Google czy agregatorów treści takich jak np. Wykop.pl

Natomiast Artykuł 13. nowej dyrektywy nakłada obowiązek filtrowania treści na portalu pod kątem prawa autorskiego:

- Dostawcy usług społeczeństwa informacyjnego, którzy przechowują i zapewniają publiczny dostęp do dużej liczby utworów lub innych przedmiotów objętych ochroną zamieszczanych przez swoich użytkowników, we współpracy z podmiotami praw podejmują środki w celu zapewnienia funkcjonowania umów zawieranych z podmiotami praw o korzystanie z ich utworów lub innych przedmiotów objętych ochroną bądź w celu zapobiegania dostępności w swoich serwisach utworów lub innych przedmiotów objętych ochroną zidentyfikowanych przez podmioty praw w toku współpracy z dostawcami usług. Środki te, takie jak stosowanie skutecznych technologii rozpoznawania treści, muszą być odpowiednie i proporcjonalne. Dostawcy usług przekazują podmiotom praw adekwatne informacje na temat funkcjonowania i wdrażania środków, a także, w stosownych przypadkach, adekwatne sprawozdania na temat rozpoznawania utworów i innych przedmiotów objętych ochroną oraz korzystania z nich - czytamy w artykule 13.

O konsekwencjach nowego prawa i potencjalnych zagrożeniach, jakie niesie z sobą nowa dyrektywa przeczytać można m. in. na stronie antyart13.pl, gdzie autorzy w prosty sposób pokazują co może oznaczać ACTA2:

 • Każdy Twój komentarz będzie musiał przejść obowiązkową kontrolę jeszcze przed jego publikacją. Treści kontrowersyjne lub potencjalnie groźne będą blokowane.
 • Znalezienie interesujących Cię treści będzie niezwykle trudne. Z powodu opłaty za linkowanie, wyszukiwarki i agregaty treści będą blokowały dostęp do wielu mniejszych serwisów.
 • Udostępnianie treści, dzielenie się linkami, tworzenie memów może zostać potraktowane jako plagiat.

Przeciwnicy nowego prawa wskazują ponadto, że w aktualnym kształcie zagraża ona interesom internautów, biznesu, branży nowych technologii, a nawet samych wydawców. Koalicja polskich przedsiębiorców i organizacji pozarządowych wystosowała do eurodeputowanych list, w którym apeluje o zmiany w projekcie. Autorzy alarmują, iż przyjęcie nowego prawa może oznaczać koniec internetu, jaki znamy.

– Procedowana właśnie przez Parlament Europejski dyrektywa o prawie autorskim ma na celu uregulowanie istotnej kwestii, jaką jest prawo autorskie, funkcjonowanie twórczości, kultury i artystów na cyfrowym rynku, który rządzi się innymi prawami. Trzeba dopasować regulacje prawno-autorskie do tej cyfrowej rzeczywistości. Niestety, w ramach tego projektu pojawiły się trzy zapisy, które wzbudzają bardzo wiele kontrowersji po stronie społeczeństwa, konsumentów oraz biznesu – tłumaczył agencji informacyjnej Newseria Biznes Michał Kanownik, prezes zarządu Związku „Cyfrowa Polska”.

Za wdrożeniem ACTA2 zagłosowali politycy Platformy Obywatelskiej, którzy jeszcze w lipcu br. protestowali przeciwko wdrożeniu nowej dyrektywy. "Gwarantowanie praw twórcom jest ważne, ale nie mogą one ograniczać wolności w Internecie" - informowali na Twitterze, co przypomniał redaktor Michał Adamczyk. 


Przeciwko nowym przepisom byli europarlamentarzyści reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość.

ac/za bezprawnik.pl / antyart13.pl / itpc.net.pl


Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 3. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 4. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 5. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 6. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 7. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 8. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook