Jedynie prawda jest ciekawa


To ewenement na skalę światową – w Arabii Saudyjskiej powstaną katolickie kościoły

04.05.2018
1270arabija
To ewenement na skalę światową – w Arabii Saudyjskiej powstaną katolickie kościoły

Jak informuje watykański portal Il Sismografo Stolica Apostolska podpisała umowę o współpracy z saudyjskim dworem. W ramach porozumienia w państwie Saudów powstaną pierwsze kościoły katolickie.

To wielka zmiana, bo jak dotąd arabski Saudyjski Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu zezwalał chrześcijanom na przyjazd do kraju, ale prawnie zakazane było praktykowanie religii i wyrażanie swoich uczuć religijnych.

Większość praktyk religijnych miało miejsce w domach prywatnych w konspiracji przed organami władzy. Obecne porozumienie jest o tyle istotne, że w liczącej 31 milionów ludzi Arabii Saudyjskiej mieszka prawie 1,5 miliona chrześcijan, głównie katolików.  

Porozumienie zostało podpisane przez Sekretarza Generalnego Światowej Ligi Muzułmańskiej, Mohammeda bin Abdela Karima Al-Issę i przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego w Watykanie, kard. Jeana-Louisa Taurana, podczas jego wizyty w Arabii Saudyjskiej.

„Przyszłość ludzi różnych religii spoczywa na edukacji. Nie możemy pozwolić, żeby chrześcijanie byli uznawani za obywateli drugiej kategorii” – powiedział kard. Tauran podczas swojej wizyty na Półwyspie Arabskim.

Jak podkreślają komentatorzy, to porozumienie to efekt zmian następujących w samej monarchii saudyjskiej. 31-letni następca tronu, Mohammad bin Salman, który spotkał się z papieskim wysłannikiem, uchodzi za przywódcę umiarkowanego pod względem liberalnym. Od 2015 roku, kiedy władzę w Rijadzie po śmierci brata przejął jego ojciec, coraz więcej państwowych obowiązków spoczywa właśnie na bin Salmanie.

W 2017 głośne było jego wystąpienie, w którym skrytykował swojego dziadka zarzucając mu, że przyjęte normy ustrojowe są nieodpowiednie.

- Przez ostatnie 30 lat ultrakonserwatywna saudyjska monarchia "nie była normalna" z powodu rygorystycznych doktryn, na których oparła się w reakcji na rewolucję w Iranie w 1979, gdy saudyjska rodzina królewska "nie wiedziała, co robić” – powiedział.

Być może postawa młodego monarchy doprowadzi do dalszej liberalizacji surowych arabskich praw.  


Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 3. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 4. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 5. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 6. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook