Jedynie prawda jest ciekawa


Terror politycznej poprawności w akcji. Słynna organizacja harcerska musi zmienić nazwę na mniej wykluczającą

03.05.2018
SkauciFlickr
Terror politycznej poprawności w akcji. Słynna organizacja harcerska musi zmienić nazwę na mniej wykluczającą

Boy Scouts of America (BSA), jedna z najstarszych i największych organizacji harcerskich na świecie, ogłosiła, że zacznie przyjmować w swoje szeregi dziewczynki. Równocześnie ogłoszono, że organizacja zmieni nazwę na Scouts BSA aby swoją starą nazwą nie dyskryminować kobiet.

BSA od dawna była celem organizacji feministycznych. Ich problemy zaczęły się jednak robić poważne dopiero w zeszłym roku kiedy lewicowe media podjęły temat szesnastoletniej Sydney Ireland. Nastolatka była związana z BSA od dzieciństwa, kiedy jako czterolatka zaczęła towarzyszyć starszemu bratu w spotkaniach jego zastępu. W zeszłym roku zaczęła jednak opowiadać mediom, że jako dziewczyna nie może zdobywać kolejnych sprawności i awansować tak, jak jej koledzy – i że jest to dyskryminacja płciowa. Temat od razu podjęły feministki i rozpoczęły intensywną kampanię mającą zmusić BSA do przyjmowania w swoje szeregi dziewczynek, której elementami były na przykład petycję do ich szefostwa czy do rządu federalnego.

BSA od dłuższego czasu prowadzi programy przeznaczone dla dziewczynek lub koedukacyjne, jednak ich kluczowe programy były zarezerwowane dla chłopców. W zeszłym roku organizacja jednak zaczęła ulegać presji. Kampania feministek sprawiła, że skauci zaczęli przyjmować w swoje szeregi transwestytów. Wkrótce zapowiedziano rezygnację z ponad stuletniej tradycji i otwarcie wszystkich programów dla dziewczynek. Programy nie będą jednak koedukacyjne i dziewczynki będą członkami innych grup niż chłopcy.

Nikt oczywiście nie przyznaje otwarcie, że ta decyzja została podjęta na skutek presji feministek. Najczęściej podawanym powodem jest to, że dzięki temu rodzice będą mieli łatwiejsze życie gdyż będą mogli zapisać swoje dzieci do jednej organizacji. Jednak o ile feministki ogłosiły zwycięstwo, nie wszystkie kobiety są zachwycone takim rozwojem sytuacji.

Nieuczciwa konkurencja

W 1912 roku – dwa lata po powstaniu BSA - Juliette Gordon Low założyła organizację Girl Scouts of the USA (GSUSA), będącą odpowiednikiem BSA dla dziewczynek. Obie organizacje mają bardzo podobne założenia, chociaż różnią się samym programem. Ten podział wynika poniekąd z ich historii. Ruch skautowski został założony przez generała Roberta Baden-Powella, który napisał pierwszy poradnik do skautingu. Powell był żołnierzem w koloniach i walczył między innymi w wojnie burskiej. Był również zainteresowany problematyką prowadzenia rozpoznania i pisał dotyczące go podręczniki. Ruch skautowski założył wtedy, kiedy zrozumiał, że jego podręczniki są używane przez młodzieżowe organizacje paramilitarne - „Scouting for Boys” zaczęła życie jako wersja jego podręcznika wojskowego dostosowana do młodszego czytelnika. Później idea ta została rozszerzona na funkcje wychowawcze, ale ruch boy scouts miał podłoże militarne. W wypadku girl scouts zachowano funkcje wychowawcze, ale program nie koncentrował się na umiejętnościach przydatnych w wojsku, a na takich które zostały uznane za bardziej przydatne kobietom.

Teraz to właśnie kobiety związane z GSUSA są najgłośniejszymi krytyczkami otwarcia BSA na dziewczynki. Podają przy tym różne powody dla których ten pomysł jest zły. Tajemnicą poliszynela jest jednak to, że prawdziwym powodem jest rywalizacja o członków. Liczba dzieci zaangażowanych w ruch skautowski spada od lat, a decyzja BSA oznacza, że staną się bezpośrednią konkurencją dla GSUSA – stawiając ją w trudniejszej sytuacji gdyż odpływ członków pójdzie tylko w jedną stronę, jako że GSUSA nie ma zamiaru przyjmować chłopców i jej szefostwo mówi wprost, że nie zmieni w tej kwestii zdania.

Wiktor Młynarz 
Fot: Steven Depolo (Flickr)

Warto poczytać

 1. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 2. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 3. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 4. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 5. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 6. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook