Jedynie prawda jest ciekawa


Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

22.05.2018
abo22052018
Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał wobec tej skądinąd zasłużonej organizacji falę negatywnych komentarzy porównywalną z tą, która wylała się po odmowie zajęcia stanowiska w sprawie Alfiego Evansa. I trudno się temu dziwić – dowodzenie, że kobiety mogą zabijać dzieci bo w ciąży trudno pomalować sobie paznokcie jest co najmniej kuriozalne, żeby nie użyć tu mocniejszego słowa.

Wśród setek negatywnych komentarzy często przewija się jednak pytanie o to dlaczego Amnesty International – organizacja najbardziej znana z walki o prawa więźniów politycznych – w ogóle zajmuje stanowisko w kwestii aborcji. Pytanie bardzo zasadne: termin „prawa człowieka” jest wprawdzie mocno niejasny i z tego powodu często nadużywany, ale uznanie za nie prawa do zabijania nienarodzonych dzieci wymaga już znaczącej gimnastyki umysłowej. Odpowiedź jednak, jak zwykle, jest prosta: chodzi o pieniądze.

Perła w koronie prolife

Irlandia ma wyjątkowo restrykcyjne przepisy aborcyjne i zabicie tam dziecka w majestacie prawa jest trudniejsze nawet niż w Polsce. Od dawna było to solą w oku rozmaitych organizacji proaborcyjnych, które walczyły o liberalizację przepisów. Nawet Europejski Trybunał Praw Człowieka – ten sam, który odmówił rozpatrzenia sprawy dziecka, któremu brytyjski sąd odmówił szansy na terapię we Włoszech – wzywał Irlandczyków do złagodzenia stanowiska. Ale nie jest to takie łatwe – bojąc się liberalizacji przepisów Irlandczycy zdecydowali w demokratycznym referendum w 1983 roku, że prawo do życia od poczęcia będzie chronione konstytucją.

Aborcjoniści nie ustawali jednak w wysiłkach i udało im się doprowadzić do tego, że rząd Irlandii, złożony głównie z polityków Fine Gael, podających się za chrześcijańskich demokratów, ogłosił zorganizowanie kolejnego referendum konstytucyjnego. Jeżeli 25 maja Irlandczycy opowiedzą się za propozycją rządu, to ósma poprawka do konstytucji, która zabrania aborcji, zostanie de facto zniesiona, a decyzja o liberalizacji przepisów zostanie podjęta przez rząd. Biorąc pod uwagę, że niemal wszystkie partie polityczne w Irlandii, poza stanowiącą absolutny plankton polityczny Renua, opowiadają się za liberalizacją przepisów bądź zachowują w tej sprawie neutralność, to zmiana konstytucji może mieć tylko jeden efekt.

Cofnijmy się nieco w czasie. W sierpniu 2016 roku DC Leaks – nieistniejący już portal zajmujący się publikacją wykradzionych dokumentów, często mylony ze słynnym Wikileaks – opublikował wewnętrzną notatkę Open Society Foundation – organizacji pozarządowej założonej przez George'a Sorosa. Autor tej notatki stwierdzał, że legalizacja małżeństw homoseksualnych w Irlandii, do której doszło w 2015 roku na skutek referendum konstytucyjnego, to dobry moment na atak na konstytucyjny zakaz aborcji. A jedną z metod miało być przekazanie funduszy organizacjom, które miały przekonywać Irlandczyków do legalizacji zabijania dzieci.

Jedną z tych organizacji był irlandzki oddział Amnesty International.

Pieniędzy nie oddamy

O sprawie zrobiło się głośno gdy zainteresował się nią irlandzki rząd. Irlandia ma dosyć restrykcyjne przepisy dotyczące działalności organizacji pozarządowych, a jeden z nich zabrania przyjmowania zagranicznych dotacji większych niż sto euro na działalność polityczną. AI otrzymała od Sorosa 137 tysięcy euro. Gdy rządowa Standards in Public Office (SIPO), zajmująca się przestrzeganiem przepisów dotyczących działalności politycznej, uznała, że argument, że te pieniądze były przeznaczone na działalność edukacyjną a nie polityczną nie jest zgodny z prawdą, organizacje dofinansowane przez Sorosa otrzymały nakaz zwrócenia dotacji. Dwie z nich, Irish Familly Planning Association ( 160 tysięcy euro) i Abortion Rights Campaign (25 tysięcy euro) posłuchały. AI odmówiła twierdząc, że decyzja SIPO narusza prawo do wolności stowarzyszeń.

Wynik piątkowego referendum jest bardzo ważny nie tylko dla irlandzkich obrońców życia. Notatka z OSF jasno bowiem stwierdza, że sukces aborcjonistów w Irlandii będzie paliwem do walki z obrońcami życia poczętego w innych katolickich krajach – wymieniając przy tym expressis verbis Polskę. I jeżeli 25 maja Irlandczycy powiedzą „tak”, to zapewne polskie organizacje proaborcyjne także dostaną dotacje z przepastnych kieszeni Sorosa.

A Polska, w przeciwieństwie do Irlandii, nie ma przepisów, które mogłyby taką ingerencję powstrzymać. Na szczęście komentarze pod ostatnim spotem AI dają nadzieję, że będą to pieniądze wyrzucone w błoto.

Wiktor Młynarz.


Warto poczytać

 1. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 2. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 3. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 4. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 5. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 6. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 7. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 8. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook