Jedynie prawda jest ciekawa


Targi zbrojeniowe w Moskwie. Rosjanie zaprezentowali robota bojowego

22.08.2018
russia22082018
Targi zbrojeniowe w Moskwie. Rosjanie zaprezentowali robota bojowego

Podczas trwających obecnie w Moskwie międzynarodowych targach zbrojeniowych Armia 2018 ponad 1200 firm pokazało około 26 tysięcy nowych broni i wyposażenia żołnierzy. Wszystkich przyćmił jednak koncern Kałasznikowa, który po raz pierwszy pokazał publicznie... robota bojowego.

Nowa maszyna Kałasznikowa, którą jej twórcy nazywają pieszczotliwie Igorkiem, ma ponad 4 metry wysokości. Porusza się na dwóch nogach i jest wyposażona w dwa przypominające ręce manipulatory. Ma być obsługiwana przez jednego żołnierza, który siedzi w kanciastym, kuloodpornym kokpicie. Całość waży 4,5 tony.  


Na razie o pomalowanym na złoto robocie nie wiadomo wiele więcej. Kałasznikow dopiero prowadzi bowiem nad nim pracę i przedstawiciele firmy nie chcą ujawniać zbyt dużo przed ich zakończeniem. Z nielicznych wypowiedzi można jednak wywnioskować, że ich nowy projekt ma służyć głównie jako pojazd inżynieryjny. Dzięki „rękom” obsługujący go żołnierz będzie mógł bowiem podnosić i manipulować obiektami o znacznie większej masie niż byłoby to możliwe bez niego. Dzięki temu Igorek znajdzie zastosowanie przy np. budowie umocnień czy oczyszczaniu drogi dla czołgów. 

Strona internetowa Kałasznikowa sugeruje jednak, że mógłby zostać również wykorzystany w boju. Krążą plotki, że Igorek mógłby przy pomocy swoich manipulatorów obsługiwać uzbrojenie. Wymagałoby to jednak zaprojektowania specjalnej broni – swoimi trójpalczastymi „dłońmi” nie byłby w stanie użyć żadnego z karabinów przeznaczonych dla ludzi. 

Twórcy Igorka przyznają, że widzą wiele zalet w pojazdach kołowych czy gąsienicowych. Liczą jednak, że wkrótce pojawi się zapotrzebowanie na pojazdy antropomorficzne, poruszające się na nogach. Wcale nie jest to jednak takie pewne. Kroczące roboty są bardzo popularne w literaturze science fiction, ale w rzeczywistości są bowiem całkiem starą technologią. W latach sześćdziesiątych Amerykanie zbudowali czteronożną „chodzącą ciężarówkę” która miała dostarczać zaopatrzenie w trudnym terenie. Szybko jednak zrezygnowali z tego pomysłu gdyż okazało się, że jej kontrolowanie jest bardzo trudne, osiągana prędkość zbyt mała, a kierowcy po krótkiej chwili dostawali choroby morskiej. Jeżeli twórcom Igorka nie uda się rozwiązać tych problemów, to ich dzieło również pozostanie wyłącznie ciekawostką. 

Mogą sobie jednak pozwolić na eksperymenty. Koncern Kałasznikow, czyli dawna fabryka Iżmasz, którego 51% należy do państwa rosyjskiego, jest jedną z największych firm zbrojeniowych na świecie. Zarabia głównie na kolejnych wersjach rozwojowych legendarnego AK-47, ale produkuje również wiele innych rodzajów broni palnej, od sztucerów myśliwskich po działka lotnicze. Nawet podczas tych targów pokazali oprócz Igorka kilka innych, bardziej przyziemnych produktów, jak nowy karabin AK-308, pojazd terenowy OW-2 i elektryczny motocykl SM-1.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook