Jedynie prawda jest ciekawa


Tak zakłamuje się rzeczywistość. Najsłynniejsze zdjęcie świata zakazane!

05.09.2018
1270bhuzz
Tak zakłamuje się rzeczywistość. Najsłynniejsze zdjęcie świata zakazane!

Buzz Aldrin, drugi człowiek na księżycu, odpowiedział w zdecydowany sposób na kontrowersje wokół filmu „First Man” – opublikował na swoim Twitterze historyczne zdjęcie, na którym razem z Neilem Armstrongiem wbijają amerykańską flagę w powierzchnię srebrnego globu.

Film „First Man” (Pierwszy Człowiek) w reżyserii Damiena Chazelle, znanego z oscarowego La La Land, opowiada historię życia Neila Armstronga, pierwszego człowieka, który stanął na księżycu. Film ten wywołał jednak skandal, kiedy okazało się, że nie pokaże jednej z najważniejszych scen w dziejach podboju kosmosu  - momentu, w którym astronauci wbili w powierzchnię pierwszy maszt z amerykańską flagą.

Twórcy filmu tłumaczyli, że zrezygnowali z tego fragmentu historii celowo. Ich zdaniem lądowanie na księżycu było osiągnięciem nie tylko USA, ale całego świata. Chazelle podkreślił, że nie jest to żadna forma demonstracji politycznej a po prostu jego spojrzenie na postać  Armstronga który, jego zdaniem, nie widział lądowania na księżycu jako wyłącznej zasługi Amerykanów.  Ryan Gosling, kanadyjski aktor grający postać Armstronga dodał, że astronauta nigdy nie uważał się za amerykańskiego bohatera i że jego osiągnięcie przekraczało granice i narody.

Takie tłumaczenie nie spodobało się wielu Amerykanom i film, którego kinowa premiera nastąpi dopiero w październiku, spotkał się z falą krytyki. Swoje negatywne zdanie o nim wyrazili nawet senatorowie Rubio i Cruz. Donald Trump zapowiedział już, że nie obejrzy tego filmu. Stwierdził również, że twórcy najwidoczniej wstydzą się tego, że lądowanie na księżycu było amerykańskim osiągnięciem.

Neil Armstrong zmarł w 2012 roku więc nie dowiemy się już jak on zapatruje się na całą sprawę – chociaż jego synowie oficjalnie wyrazili poparcie dla wizji reżysera. Żyje jednak drugi członek załogi lądownika Eagle, Edwin „Buzz” Aldrin – i on wyraził swoje zdanie o całej aferze w sposób, który nie pozostawia zbyt wiele miejsca na domysły. Na swoim oficjalnym koncie na Twitterze zamieścił dwa słynne zdjęcia. Na pierwszym, zrobionym z pokładu lądownika, widać, jak razem z Armstrongiem mocują teleskopowy maszt z flagą w sypkim księżycowym gruncie – mocują, nb. niezbyt dokładnie bo pierwsza flaga przewróciła się tuż po starcie lądownika. Na drugim opublikowanym zdjęciu widać, jak Aldrin salutuje na tle amerykańskiej flagi.

Także hasztagi umieszczone pod zdjęciami nie pozostawiają wątpliwości. Obok słów „Apollo 11” czy „lipiec 1969” znalazły się takie słowa jak „wolność”, „duma”, „jeden naród” i „dumny z bycia Amerykaninem”.

Pomimo skandalu z flagą „First Man”, zdaniem wielu osób które miały okazję go już obejrzeć, to bardzo dobry film. Pozostaje więc żałować, że jego reżyserią nie zajął się, jak planował, Clint Eastwood – który nie raz udowodnił, że przekłada historyczną prawdę nad polityczną poprawność.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 2. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 3. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 4. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 5. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 6. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 7. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 8. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook