Jedynie prawda jest ciekawa


Tak zakłamuje się historię. Skandaliczne zachowanie Rosjan i Żydów

14.09.2018
1270wadimyzuridy2
Tak zakłamuje się historię. Skandaliczne zachowanie Rosjan i Żydów

Niezrozumiała decyzja agencji prasowej Associated Press. Zmienili swój artykuł, bo ten nie spodobał się Rosjanom. Poszło o nazwanie ZSRS sojusznikiem III Rzeszy.

Rosjanie od lat starają się zatuszować ich rolę w wybuchu II wojny światowej i zaprzeczają sojuszowi z Hitlerem, który ułatwił mu agresję na Polskę. Dla historyków kwestia jest jasna: zapisy traktatu Ribbentrop-Mołotow ze szczególnym uwzględnieniem tzw. tajnego protokołu jasno pokazują  charakter relacji tych dwóch państw i sojusz, jaki zawiązali w sierpniu 1939 roku. Już sama nazwa mówi, że jest to dokument o „granicach i przyjaźni”, za którym w parze poszła umowa handlowa umożliwiająca Niemcom znaczną rozbudowę armii i ścisła współpraca między NKWD i Gestapo. Jeżeli dodamy do tego deklarację o wspólnych działaniach militarnych i podział Europy środkowej na strefy wpływów obraz będziemy mieć kompletny. Mimo bezspornych faktów  Rosjanie cały czas próbują zafałszowywać historię i wybielić swoją rolę w relacjach z nazistami.

Jak donosi izraelski portal haaretz.com, Rosjanie mogą w tym temacie na wiele sobie pozwolić, a rosyjskie wpływy są bardzo duże. Haaretz alarmuje, że pod wpływem nacisków Moskwy nawet najważniejsza amerykańska agencja prasowa Associated Press postanowiła zmienić treść swojej depeszy, w której pisała o sojuszu sowiecko-niemieckim w latach 1939-1941.

Rosjan oburzył artykuł AP z początku września, dotyczący masakry ludności żydowskiej przez oddziały SS na terytorium Ukrainy, w którym korespondent napisał, że „w czerwcu 1941 roku Niemcy zaatakowały swojego byłego sojusznika ZSRS”.

Dziesięć dni po opublikowaniu artykułu,  po rosyjskiej interwencji AP poprawił tekst. Agencja prasowa wyjaśniła, że ​​pakt Ribbentrop-Mołotow, podpisany przez Moskwę i Berlin w przededniu II wojny światowej, nie sprawił, że Niemcy i Związek Sowiecki zostali sprzymierzeńcami.

Co ciekawe, Haaretz podkreśla, że prośba o zmianę zacytowanego przez nich artykułu wysłano także do ich redakcji.

Najbardziej szokujące w tym wszystkim jest jednak to, że izraelskie medium porównuje działania Rosjan do działań polskich dyplomatów, którzy domagają się, aby w mediach pisać o „niemieckich obozach zagłady na terenie okupowanej Polski”. Trzeba przyznać, że porównanie przez izraelski portal uzasadnionych polskich postulatów do rosyjskiej jawnej próby zafałszowania historii jest równie skandaliczne, jak to co zrobili Rosjanie. Tego typu publikacje, pokazują, jak wiele jeszcze musimy zrobić, by obronić prawdę historyczną.    

 pf/fot. youtube


Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 3. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 4. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 5. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 6. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 7. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook