Jedynie prawda jest ciekawa


Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

14.08.2018
1270syskryminacja
Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów. Chcąc przebić się na tak zatłoczonym rynku Christina Roth postanowiła, że jej kurort, Supershe Island, wyróżni się ekskluzywnością. Na turnus mogą do niego bowiem przybyć wyłącznie kobiety – i to nie wszystkie.

W 2015 należąca do Roth firma konsultingowa Matisia Consultants zajęła siódme miejsce na liście najszybciej rozwijających się firm należących do kobiet magazynu Forbes, a jej wartość przekroczyła 45 milionów dolarów. Rok później Roth podjęła jednak decyzję, że ma dosyć prowadzenia biznesu i sprzedała ją. Mając wolny czas i pieniądze postanowiła poświęcić się feminizmowi i założyła organizację Supershe. Jej członkinie – których liczba obecnie przekracza 6 tysięcy – zostały przez nią dobrane osobiście na podstawie ankiet. Aby zostać członkinią wystarczy – oprócz podania danych osobowych – odpowiedzieć na pytanie dlaczego jest się podekscytowanym perspektywą dołączenia.

Zakaz wstępu dla mężczyzn

Organizacja Supershe zorganizowała cztery turnusy dla swoich członkiń. Roth wpadła w końcu na pomysł budowy własnego kurortu. W sierpniu zeszłego roku kupiła więc malutką, 3-hektarową wysepkę w pobliżu wybrzeża Finlandii i otworzyła tam swój ośrodek. Na wyspie zbudowano cztery domki letniskowe które mieszczą łącznie do 10 kobiet. Oznacza to, że przy trwających tydzień turnusach w jednym sezonie, zaczynającym się w czerwcu i trwającym 12 tygodni, wyspę może odwiedzić zaledwie 120 kobiet.

Roth twierdzi, że pomysł na wakacje wyłącznie dla kobiet nie wynika z jej rzekomej nienawiści do mężczyzn. Jej zdaniem obecność mężczyzn – szczególnie tych przystojnych – sprawia, że kobiety się dekoncentrują próbując im się przypodobać. Wakacje na wyspie, na której znajdują się wyłącznie kobiety ma więc pomóc im się zrelaksować. W tym celu mają do dyspozycji takie zajęcia jak lekcje jogi czy gotowania albo aerobik.

Dyskryminacja na całego.

Wyspa Roth spotkała się z krytyką jeszcze zanim kurort został oficjalnie otwarty, co stało się pod koniec maja. Oczywiście głównym jej powodem stało się to, że mogą na niej przebywać wyłącznie kobiety. Przeciwnicy feminizmu nie mogli przepuścić okazji żeby wytknąć feministce, że dyskryminuje połowę ludzkości. Zwracano również uwagę na podwójne standardy. Kurorty przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn – bo kilka takich również powstało – spotykały się bowiem zawsze ze zdecydowaną krytyką środowisk feministycznych jako dyskryminujące i seksistowskie. I, gwoli sprawiedliwości, dość szybko upadały, chociaż tutaj powodem był bardziej fakt, że mężczyźni nie chcieli pozbawiać się na wakacjach damskiego towarzystwa, a nie krytyka ze strony feministek.

Żarty prawicy – bo większość tej krytyki była utrzymana w nie do końca serio tonie – były jednak niczym w porównaniu z nienawiścią, jaką pomysł Roth wzbudził wśród... samych feministek. Wakacje na Supershe są bowiem bardzo ekskluzywne. Nie tylko trzeba być członkiem organizacji, co oznacza, że Roth musi zaakceptować osobiście naszą kandydaturę, i zdobyć jedno z zaledwie 120 miejsc w sezonie. Trzeba również wyłożyć gigantyczne pieniądze. Najtańszy tygodniowy turnus kosztuje ponad 13 tysięcy złotych, a w zamian za to dostaje się pojedyncze łóżko w czteroosobowym domku. Miejsce w domku dwuosobowym kosztuje o 5 tysięcy więcej. Aby mieszkać samemu trzeba wyłożyć aż 27 i pół tysiąca. Za tygodniowy pobyt na małej, pozbawionej jakichkolwiek atrakcji wysepce jest to gigantyczna kwota, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że trzeba się na nią dostać we własnym zakresie.

Ekonomia skali

Takie ceny są poniekąd zrozumiałe. Finlandia, na której wodach terytorialnych leży ta wyspa, jest bardzo drogim państwem o bardzo wysokich podatkach, a przy zaledwie 120 gościach w sezonie, w najlepszym wypadku, koszty rozbijają się na niewiele wpływów. Sama Roth twierdzi zresztą, że Supershe nie przynosi na razie zysków i nie zarobiła na tym ani centa. Co może faktycznie być prawdą.

Ale realia ekonomiczne nie są istotne dla feministek. Roth była więc krytykowana bardzo ostro za ekskluzywność jej przedsięwzięcia i fakt, że tylko mały procent kobiet może sobie pozwolić na wydanie tak dużych kwot na tygodniowe wakacje, nawet jeśli nie spotkają w ich trakcie żadnego faceta. Na tym oczywiście krytyka ze strony feministek się nie kończy. Skrajnie feministyczny portal Jezebel w bardzo ostrym artykule, w którym naśmiewano się między innymi z tego, że przy podłożeniu mrocznej muzyki reklamówki Supershe wyglądają jak trailer horroru, czepił się czegoś innego. Autorka, Megan Reynolds, oprócz standardowej litanii żali o ekskluzywność krytykuje również to, że Supershe promuje zdrowy, aktywny tryb życia – co dyskryminuje liczną grupę feministek, które do szczęścia potrzebują śmieciowego jedzenia i słodyczy.

Trudno dzisiaj stwierdzić, czy Supershe utrzyma się na rynku. Tego typu ekskluzywne przedsięwzięcia zazwyczaj mają trudno i jeśli Roth nie wyrobi sobie szybko marki, to w końcu może nadejść moment, w którym nie będzie chciała dalej marnować na niego pieniędzy. Krytyka ze strony feministek zapewne przyspieszy upadek. W końcu jeśli kobieta jest zdolna do wydania kilkunastu tysięcy złotych za tydzień w domku letniskowym w zimnej Finlandii tylko po to, aby nie spotkać w trakcie urlopu żadnego mężczyzny, to opinia takich portali jak Jezebel jest dla niej raczej ważna.

Wiktor Młynarz, Twitter


Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook