Jedynie prawda jest ciekawa


Tak Amerykanie pamiętają o poległych bohaterach. Niesamowita parada [WIDEO]

28.05.2018
RollingThunderwiki
Tak Amerykanie pamiętają o poległych bohaterach. Niesamowita parada [WIDEO]

Tysiące weteranów wzięło udział w tegorocznej edycji Rolling Thunder Ride - przejazdu motocyklowego dla upamiętnienia poległych i zaginionych amerykańskich żołnierzy.

Wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w 1988 roku, kiedy w paradzie wzięło udział 2500 motocyklistów. Od tego czasu liczba uczestników rośnie. Uczestnicy tegorocznej edycji przejechali obok pomniku z wyrytymi nazwiskami 60 tysięcy amerykańskich żołnierzy poległych podczas wojny w Wietnamie. 

- Wydarzenie to jest prawdziwą demonstracją / protestem w celu podniesienia świadomości i odpowiedzialności za pozostawionych jeńców wojennych i zaginionych w akcji - czytamy na stronie internetowej rajdu. Jego organizatorzy zwracają uwagę na to, że 86 769 amerykańskich żołnierzy uważa się za zaginionych, z czego 1 598 zniknęło podczas wojny w Wietnamie. 

W wydarzeniu biorą udział głównie weterani amerykańskich wojen, którzy oddają cześć zabitym i zaginionym kolegom. Jack Richardson przyjechał na paradę po raz 13. Do przejechania z Kalifornii miał ponad 4 tysiące kilometrów, ale, jak twierdzi, będzie jeździł "dopóki wszyscy nie wrócimy do domów ze wszystkich wojen". Richardson służył dwie zmiany w Wietnamie. 

Z kolei Mel Goudge, który aż 10 dni jechał ze swojego domu w stanie Waszyngton, zauważa że udział w paradzie jest formą pielgrzymki. - Dorastałem z przyjacielem, który mieszkał po drugiej stronie ulicy. On zginął 25 listopada 1968 roku. Musiałem podejść do ściany i dotknąć jego imienia, musiałem to zrobić - przekonuje Goudge, który walczył w Wietnamie przez dwa lata. 

Specjalne życzenia dla uczestników przekazał za pomocą Twittera Prezydent USA, Donald Trump. - To Fantastyczne, że 400 000 wielkich mężczyzn i kobiet z Rolling Thunder w Waszyngtonie. pokazuje swój patriotyzm. Oni kochają nasz kraj, kochają naszą flagę, stoją podczas hymnu narodowego! - napisał Trump. 

Poniedziałek 28 maja jest obchodzony w USA jako Dzień Pamięci.


Tak Rolling Thunder wyglądała 9 lat temu.

kh/ndtv.com/rollingthunderrun
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 2. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 3. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 4. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 5. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 6. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 7. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook