Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Rezultat we Włoszech to kolejna niepewność dla UE

05.12.2016

Reakcja polskiego MSZ na wynik referendum we Włoszech. Jak na losy Unii Europejskiej wpłynie przegrane referendum i dymisja tamtejszego premiera? Sprawdź wypowiedź Konrada Szymańskiego!

Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański ocenił w poniedziałek, że z punktu widzenia europejskiego porażka rządu Matteo Renziego w niedzielnym referendum konstytucyjnym we Włoszech jest "kolejnym punktem niepewności".

"Można powiedzieć z całą pewnością, że wynik referendum jest kolejnym przejawem braku zaufania. W tym braku zaufania jest cząstka europejska, ponieważ premier Renzi był jedną z tych osób, która chciała pewnej ścieżki wychodzenia z kryzysu; ścieżki dużo mniej kolizyjnej niż wielu innych graczy na włoskiej scenie politycznej" - powiedział Szymański, odpowiadając na pytanie PAP.

Wiceszef MSZ wziął w poniedziałek w Warszawie udział w konferencji "Europejskie podsumowanie roku. Spojrzenie na główne wyzwania UE".

"Wynik referendum otwiera drogę do dalszej destabilizacji politycznej, z którą z całą pewnością Włochy będą sobie w jakiś sposób radziły. Ale z europejskiego punktu widzenia jest kolejny punkt niepewności" - ocenił Szymański.

Włosi odpowiadali w niedzielę na pytanie, czy popierają rządową ustawę o zmianach w konstytucji, w wyniku której doszłoby do przekształcenia Senatu w trzy razy mniejszą izbę parlamentu, złożoną z 95 przedstawicieli 20 regionów kraju, w tym 21 burmistrzów. Senat straciłby część uprawnień politycznych. Kolejne, odrzucone przez wyborców, propozycje rządu Renziego to redukcja kosztów polityki i nowy podział kompetencji między władzami centralnymi a regionami.

Premier włoskiego rządu Matteo Renzi zapowiedział w nocy, że w poniedziałek złoży dymisję na ręce prezydenta. Opozycja apeluje o natychmiastowe rozpisanie przedterminowych wyborów.

LL, PAP

[premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. auschwitz27012018 22.08.2018

  Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech: „Mówienie o polskich obozach śmierci to przejaw wolności słowa”

  Wyrok sądu w Krakowie - uznający, że niemiecka telewizja ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady" - nie może być egzekwowany w RFN - uznał niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH).

 2. trump11042018 21.08.2018

  Ogromne kłopoty Donalda Trumpa. Jego prawnik oddał się w ręce FBI

  Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen oddał się we wtorek w ręce FBI - podała telewizja CNN.

 3. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 4. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 5. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 6. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 7. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 8. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook