Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: możemy stracić Europę

03.06.2016

Polityka migracyjna Europy powinna być nieco bardziej zaawansowana – ocenił w piątek we Wrocławiu wiceminister sprawa zagranicznych Konrad Szymański. Zadeklarował, że polski rząd jest gotów m.in. w tym kontekście wnieść "większy wkład" w projekty UE i NATO.

Podczas z sesji Wrocław Global Forum poświęconej przyszłości Europy w kontekście pytań o presję na demokrację i społeczeństwo obywatelskie, wiceminister SZ był pytany m.in. o poglądy polskiego rządu na problemy demograficzne Europy oraz jak poradzić sobie z odwrotem trendu do integracji europejskiej.

Szymański odpowiedział, że do niedawna panował paradygmat, że zaawansowane, skomplikowane regulacje załatwią wszystkie sprawy, dając rozwiązanie dowolnych problemów - i w przeszłości było to dość skuteczne. Wskazał, że polski rząd zwleka z wdrażaniem "prostych rozwiązań", szczególnie pod kątem kryzysu migracyjnego, dlatego "że nie ma czegoś takiego, jak migrant". "Mówimy o ludziach, którzy mają różnego rodzaju potencjał, pochodzą z różnych środowisk, mają różne talenty, różne aspiracje. Nie powinniśmy więc mówić o nich ujednolicając" - zaznaczył.

"Może lepiej rozmawiać o migracji, jako o wymieszaniu różnego rodzaju strumieni, różnych grup migrantów" - zasugerował Szymański. Zapewnił, że w przypadku Polski rynek pracy i społeczeństwo są bardzo otwarte na napływ migracji, chociażby ze Wschodu, skąd prawdopodobnie nie płynie żadne ryzyko np. dla spójności społecznej.

"Nie oznacza to, że nie jesteśmy świadomi problemów, również demograficznych, które wpływają na Polskę. Jesteśmy wręcz bardzo wyczuleni, szczególnie bazując na doświadczeniach (...), jeśli chodzi o migrację z Bliskiego Wschodu" - wskazał Szymański. Podkreślił, że doświadczenia wielu krajów na poziomie integracji społecznej, politycznej, mogły być tu pozytywne. Być może jednak - dodał – ze względu na "pewne uzasadnione aspiracje niektórych wspólnot, które już widzimy w Europie", teraz jest tam problem.

"Dlatego myślimy, że polityka migracyjna powinna być dużo bardziej zaawansowana, nieco bardziej wybiórcza i z punktu widzenia Europy - musimy tworzyć polityki, które wyrażałyby zrozumienie i uwzględniałyby fakt, że pewien potencjał do przyjmowania migrantów poszczególnych krajów jest po prostu różny" - powiedział wiceminister.

Wyjaśnił, że podłożem tego są np. różne polityki migracyjne, czy różne doświadczenia z migrantami. "To powinno zostać dostrzeżone na arenie europejskiej. Trzeba zawsze brać pod uwagę różnego rodzaju aspekty kulturowe, społeczne - to sprawy bardzo wrażliwe" - zaznaczył Szymański.

Podkreślił również, że jeśli owe aspekty nie będą brane pod uwagę - w kontekście poczucia braku bezpieczeństwa, traktowanego jako pewna obiektywna rzeczywistość społeczno-polityczna, które to poczucie było w Europie źródłem wielu problemów wewnętrznych i rozłamów - może to być ryzyko dla całego projektu europejskiego.

"Dlatego staramy się przekonać Europę, Brukselę, aby była nieco bardziej wyważona w swoich sądach i nieco bardziej ostrożna w swoich decyzjach - bo to wszystko będzie działało na korzyść integracji europejskiej" - wskazał Szymański

Zasygnalizował, że to sprawa istotna również w perspektywie wyzwań integracji - myślenia o adaptacji Unii Europejskiej do nowej sytuacji. "Adaptacja tego organizmu powinna opierać się na nieco bardziej zdywersyfikowanym podejściu do poszczególnych regionów i tego, jakie mają uwarunkowania" - stwierdził wiceminister.

Odnosząc się do zarzutów o eurosceptycyzm obecnego rządu Szymański ocenił, że owa koncepcja "eurosceptycyzmu tego rządu wynika z intelektualnego lenistwa". "Prawo i Sprawiedliwość to jedna z partii, które tak naprawdę wspierały integrację z UE" - zaznaczył wiceszef SZ.

"Jesteśmy w tym samym miejscu, co w 2003 r. Co więcej - jesteśmy gotowi wnieść swój wkład w ten projekt. Po 17 latach w NATO, po latach w UE, musimy zastosować podejście polegające na większym wkładzie w Unię Europejską. Jesteśmy naprawdę do tego gotowi" - zadeklarował.

"Polska jest dzisiaj nie tylko biorcą bezpieczeństwa i dobrobytu, który płynie z integracji europejskiej i NATO, ale jest również gotowa, by dawać, aby brać udział w debacie nt. Przyszłości obu instytucji, które wymagają adaptacji" - uściślił w późniejszej rozmowie z PAP Szymański.

To oznacza również - podkreślił - że "nie jesteśmy dzisiaj skłonni do przyjmowania bezwarunkowo każdej recepty wyjścia z problemów, które są dzisiaj w Unii, które płyną z innych stolic". "Chcemy nie pasywnie, jak widownia, przyglądać się procesowi, ale brać udział w procesie" - wyjaśnił.

Podczas sesji Wrocław Global Forum wiceszef SZ akcentował, że zadawane w tym kontekście pytania i proponowane zmiany nie są eurosceptycyzmem. "Zaproponowałbym, aby wyjść z nastawienia moralizatorskiego i zacząć słuchać, bo inaczej utkniemy. Nie prawmy kazań, bo nie będziemy w stanie dostosować się do nowych realiów. Ryzyko jest takie, że możemy stracić Europę, jako zintegrowany kontynent" - przestrzegał Szymański.

Europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski mówiąc o problemach demograficznych w Europie podkreślił, że przyjmowanie migrantów nie jest w stanie zapobiec skutkom związanym ze starzeniem się społeczeństw w krajach europejskich.

"W Polsce dotychczas żaden rząd nie prowadził skutecznej polityki prorodzinnej zmierzającej do wzrostu przyrostu naturalnego. Obecny rząd jest pierwszym, który rozpoczął skuteczną politykę zasiłków na dzieci. W naszej części Europy jest dużo większe przyzwolenie na przyjmowanie migrantów ze wschodu Europy, bo mamy historyczne więzy z tymi krajami. W Polsce pracuje dużo Ukraińców i nie mam z tym związanych napięć społecznych" - mówił.

Mathew Burrows wicedyrektor Atlantic Council zwrócił uwagę, że zarówno Europa jak i USA nie są w stanie funkcjonować bez migrantów. "Cztery najważniejsze europejskie gospodarki mają bardzo duży odsetek emigrantów. Pracują w nich dla dobrobytu tych społeczeństw, a słyszymy, że emigranci są obciążeniem. Tak naprawdę emigranci to dar niebios" - powiedział Burrows.

W jego ocenie niepokojące są zbyt duże wydatki krajów europejskich na cele socjalne i społeczne, a spadek nakładów na badania i rozwój - szczególnie z porównaniu np. z Chinami. "W Europie wskaźnik rozwoju spada praktycznie od drugiej połowy lat 80-tych, a nie notujemy jakiegokolwiek wzrostu po 2008 r. Spadają również wydatki na obronność w Europie" - dodał Burrows.

Jego zdaniem, coraz większym problemem USA jest starzenie się społeczeństwa, co generuje wzrost kosztów społecznych i wydatków z budżetu. "Niestety, starzejące się społeczeństwo nie znajduje zmienników. Dlatego ponad 17 proc. PKB wydawanych jest na utrzymanie przez co coraz mniej pozostaje w budżecie. Jest wielka presja na uznaniowe decyzje w tej sprawie" - mówił ekspert.

Europosłanka z Portugalii Ana Gomes podkreśliła, że presję i brak poczucia bezpieczeństwa społeczeństwa europejskie odczuwają nie tylko z powodu zewnętrznych zagrożeń. "Bezrobocie to problem nie wynikający tylko z tego, że pojawiły się nowe technologie czy nastąpiło zautomatyzowanie pracy. To także brak odpowiedniej polityki, kulejące euro. Mamy rozmyte przywództwo, a rządy nie mają moralnego autorytetu" - mówiła Gomes.

W jej ocenie, to nie tylko działania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina powodują brak poczucia bezpieczeństwa, ale społeczeństwa zachodnie "ogarnia wewnętrzny niepokój".

Do tezy o zanikaniu przywództwa w Europie przychylił się Szymański. Podkreślił, że wiąże się to m.in. ze spadkiem zaufania do klasy politycznej, establishmentu. "Są pewne oczywiste powody, dlaczego tak się dzieje. Musimy wsłuchiwać się bardzo uważnie, nie prawić im kazań, ale słuchać - to warunek konieczny dla integracji i odtworzenia przywództwa, przywrócenia go" - zdiagnozował.

Wicepremier Ukrainy do spraw integracji z UE i NATO Iwanna Kłympusz-Cyncadze zadeklarowała, że jej kraj na dłuższą metę chciałby mieć rosnący wkład w budowanie międzynarodowych struktur. "Dziś w Europie dostrzegamy pewnie upadek idei europejskich. Powstaje próżnia, która jest stopniowo wypełniana czymś co można nazwać tendencją do bycia obojętnym na problemy innych krajów" - mówiła.

Polityk dodała, że Ukraina widzi, że UE jest dziś słabsza, ale wciąż jest wspólna. "My chcielibyśmy, by Europa wróciła do fundamentów, które ją ukształtowały. Chcemy by Europa była bardziej zjednoczona" - podkreśliła wicepremier Ukrainy.

Szymański odniósł się też podczas debaty do kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wobec tezy prowadzącego debatę Davida Ensora z Atlantic Council, że rząd próbuje unikać dopuszczenia wybranych zgodnie z prawem sędziów do TK, przez co chce kontrolować sądy, zapewnił, że "nie ma zamiaru zablokowania TK, nie ma zamiaru utrzymania kryzysu".

"Nie może być tak, że nam nie wolno powiedzieć czegoś mocnego, jeżeli chodzi o koncepcję demokracji. Mamy demokrację, demokracja musi ewoluować, może się adaptować, może się dostosowywać" - stwierdził wiceminister SZ.

Zaznaczył, że jedna z granic jest przekraczana, kiedy władza wykonawcza kontroluje władzę sądowniczą. "To by było nieliberalne. Ale tu nie ma sporu na ten temat, to nie jest kontrowersyjna kwestia. Nie ma sporu dotyczącego praworządności. Kontrowersje dotyczą realizacji, wdrażania. Jestem pewien, że znajdziemy rozwiązanie" - powiedział Szymański.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 2. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 3. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 4. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 5. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 6. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 7. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 8. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook