Jedynie prawda jest ciekawa


Porażające! Szwedzka Prokurator Generalna o dzielnicach Sztokholmu: „To wygląda jak strefa wojny”

06.12.2017
nogosweden06122017
Porażające! Szwedzka Prokurator Generalna o dzielnicach Sztokholmu: „To wygląda jak strefa wojny”

Lise Tamm, szwedzka Prokurator Generalna, przyznała, że położona w północno-zachodniej części Sztokholmu dzielnica Rinkeby, w której mieszka duża liczba imigrantów, przypomina „strefę wojny”.

Tamm, która wkrótce ma zostać mianowana szefem nowej jednostki oddelegowanej do walki z przestępczością zorganizowaną, opowiedziała, że jej ludzie będą szukali wzorców w państwach dotkniętych wojną.

Nowe szwedzkie jednostki maja czerpać wiedzę m. in. z doświadczeń służb bezpieczeństwa z Kolumbii, gdzie do 2016 rozgrywał się domowy konflikt pomiędzy rządem i lewicowymi rebeliantami. To ma być sposób na powstrzymanie aktów przemocy i takich zachowań, z którymi szwedzka policja nigdy wcześniej nie miała do czynienia.

– Rinkeby przypomina dziś strefę wojny. Kiedy policja tam pracuje musi działać tak, jak zrobiłyby to siły zbrojne – opowiadała Tamm w szwedzkim Radiu. Prokurator porównała też niektóre dzielnice Sztokholmu do tzw. „stref no-go” w państwach Ameryki Środkowej, które w przeszłości musiały sobie radzić z ogromnymi falami przemocy związanej z działaniem gangów i mafii.

– Zadałam sobie pytanie - mówiła Tamm. - Jak oni to zrobili w Kolumbii, po zakończeniu konfliktu z partyzantami z FARC? Jak oni to zrobili w Salwadorze po zakończeniu wojny (od 1979 do 1992 w Salwadorze trwała wojna domowa pomiędzy rządem a lewicowymi rebeliantami - przyp. red.)? Jak postępowali w innych częściach świata, gdzie podobne problemy zdarzały się przez wiele lat? Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które pozwala na walkę z tego typu przestępczością? Tu trzeba myśleć nieszablonowo - dodała. 

Prokurator podkreśliła także, że nowe służby i zwiększenie obecności policji w tym rejonie nie wystarczą. Konieczne będzie też zwiększenie liczby pracowników socjalnych i służb rządowych w tym regionie.

Sytuację w Rinkeby w szwedzkich mediach komentował również Niclas Andersson, lokalny policjant, który nie zgodził się ze słowami Lise Tamm. Funkcjonariusz co prawda przyznał, że w mieście są ogromne problemy z „nowym rodzajem przestępczości”, ale nie podzielił opinii, że można użyć sformułowania "strefa wojny". Opisał jednak, że policja często nie jest w stanie poradzić sobie ze "strzelaninami" i "wojnami gangów"

Opisane wyżej komentarze pojawiły się w szwedzkich mediach po wypowiedziach polityków z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (partia liberalno-konserwatywna), którzy nalegali aby w najgorętsze miejsca do ochrony policjantów wysyłać wojsko. To sprowokowało wielką debatę w mediach, podczas której wielokrotnie przyznano, iż szwedzka policja ma problemy z opanowaniem przestępczości w kilku miastach, w których pojawiły się tzw. „strefy no go”. Dotyczy to nie tylko Rinkeby, ale także pobliskich dzielnic Sztokholmu, m. in. Husby i Tensta, które często są określane jako "najniebezpieczniejsze miejsca w Szwecji". Podobna sytuacja jest w niektórych dzielnicach Malmö. W sumie policja wyznaczyła 28 takich stref na terenie całego kraju.

ac/breitbart/inne

 

Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 3. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 4. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 5. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 6. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 7. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook